What is LGD LB270WFM-SLA1 27 Inch Professional LCD Panel with Wide Viewing Angle
Sepcifications
  • Usage Monitor LCM
  • Type LCM
  • Viewing Angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
  • Origin China
  • Diagonal Size 27.0"
  • Active Area 597.888(W)×336.312(H) mm
  • Outline Dim. 622.4(W)×364.2(H)×17.85(D) mm
  • Luminance 1000 cd/m2 (Typ.)
  • View Direction Symmetry
  • Support Color 1.07B 99% sRGB
  • Weight TBD
  • Frame Rate 60Hz
  • Interface Type LVDS (2 ch, 10-bit) 51 pins Connector
  • Power Supply 5.0V (Typ.)
  • Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
  • Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 81PPI
  • Pixel Format RGB Vertical Stripe
  • Bezel Opening 601.3(W)×339.7(H) mm
  • Surface Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Product Description
Product Description Brand LG Display Model P/N LB270WFM-SLA1 Diagonal Size 27.0" Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 81PPI Overview The LB270WFM-SLA1 is a 27-inch professional LCD panel manufactured by LG Display. It is designed for medical, industrial, and professional display applications, offering ...
Learn More
27 Inch LCD Panel Comparison
Transaction Info
Min Order 17 Pieces 2 Pieces 2 Pieces 4,000 Pieces 100 Pieces
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Usage: Monitor LCM;
Type: LCM;
Diagonal Size: 27.0";
Luminance: 1000 cd/m² (Typ.);
View Direction: Symmetry;
Support Color: 1.07B 99% sRGB;
Weight: TBD;
Frame Rate: 60Hz;
Power Supply: 5.0V (Typ.);
Panel Type: a-Si TFT-LCD, LCM;
Usage: Small-sized LCM;
Type: Color;
Response Time: 10ms;
Viewing Angle: IPS;
Display Technology: TFT;
Customized: Customized;
Screen Size: 3.5 Inch;
Resolution: 320*480;
Display Type: IPS;
Module Size: 54.56*84.07*3.4;
Active Area: 48.96*73.44mm;
Brightness: 350CD/M²;
Backlight: 1s6p=6 Wled;
Interface: MCU 8/16bit, FPC 37pin, Pitch:0.8mm;
Usage: Small-sized LCM;
Type: Color;
Response Time: 10ms;
Viewing Angle: IPS;
Display Technology: TFT;
Customized: Customized;
Screen Size: 3.5 Inch;
Display Type: IPS;
Resolution: 320*480;
Module Size: 54.56*84.07*3.4;
Active Area: 48.96*73.44mm;
Brightness: 350CD/M²;
Backlight: 1s6p=6 Wled;
Interface: Spi & MCU 8/16bit, FPC 40pin, Pitch:0.5mm;
Usage: Small-sized LCM, Monitor LCM, Va LCD Display;
Digital LCD Module Type: Va LCD Display;
Touch Screen Type: Non-Touch;
Type: Segment;
Response Time: 2ms;
Viewing Angle: 12:00 O'clock;
Display Technology: COB;
DOT-Matrix Graphic LCD Module Type: Row/Column-Driven;
LCD Drive Mode: Static Drive LCD Module;
LCD Type: Va LCD Display;
Display Modle: Va/Negative/Transmissive;
Driving Condition: Static;
Drive Power Supply Voltage: 3.3V;
Operating Temp: -30℃ ~ +80℃;
Storage Temp: -40℃ ~ +90℃;
Resolution: High Resolution;
LCD Connector: FPC;
IC Driver: Ist3042;
Application: Segment Design, Indoor, Outdoor;
Feature: White LED Backlight;
Usage: Small-sized LCM, Monitor LCM, Electromobile;
Digital LCD Module Type: Graphic LCD Display;
Touch Screen Type: Non-Touch;
Type: Graphic;
Response Time: 2.5ms;
Viewing Angle: 6:00 O'clock;
Display Technology: Dfstn;
DOT-Matrix Graphic LCD Module Type: Row/Column-Driven Control Type;
LCD Drive Mode: Multiplex Drive LCD Module;
LCD Type: Graphic LCD Display;
Display Modle: Dfstn/Negative/Transmissive;
Resolutiion: 256*64 DOT;
Driving Condition: 1/4duty,1/3bias;
Voltage: Vop=3.0V;
Operating Temp: -30~+80%%DC;
Storage Temp: -40~+90%%DC;