What is TBTUTM-2000C 2000kN Hydraulic Universal Testing Machine with PC & Servo Control
Sepcifications
  • After-sales Service Yes
  • Warranty One-year
  • Type Universal Testing Machine
  • Maxcapacity >1000KN
  • Accuracy Grade 1
  • Load Way Electronic Load
  • Loading Method Dynamic Load
  • Display Digital
  • Control Computer Control
  • Weight >2000Kg
  • Power Source AC220V
  • Oil Cylinder Position Under
  • Transport Package Standard Export Packing
  • Specification ISO
  • Trademark TBT
  • Origin Nanjing, China
  • Max. Capacity(KN) 2000KN
  • Column Number 6
  • Width between two column 580
  • Max tensile space (mm) 900
  • Max compression space (mm) 750
Product Description
Learn More
Hydraulic Universal Testing Machine Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 1 Set 1 Set 1 Set
Quality Control
Trade Capacity
Business Model - ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
After-sales Service: Yes;
Warranty: One-year;
Maxcapacity: >1000KN;
Accuracy Grade: 1;
Load Way: Electronic Load;
Loading Method: Dynamic Load;
Display: Digital;
Control: Computer Control;
Weight: >2000Kg;
Power Source: AC220V;
Oil Cylinder Position: Under;
Max. Capacity(KN): 2000KN;
Column Number: 6;
Width between two column: 580;
Max tensile space (mm): 900;
Accuracy Grade: 0.5;
Loading Method: Static Load;
Display Method: English Display;
Printer: Within;
Data Imputer: Input Via Touch Screen;
Ignition Mode: Automatically Electronic Ignition with Airs Source;
Type: Strength Testing Machine;
Control: Manual Control;
Input Voltage Range Peak: 20V-250V (Reading 2%+5characters );
Full Leakage Current Measuring Range: 100ua-10mA;
Resistive Current Measurement Range: 100ua-10mA;
Capacitive Current Measurement Range: 100ua-10mA;
Current Harmonic Measuring Accuracy: (Reading*10%++10ua);
Current Channel Input Resistance: ≤2Ω;
Electric Field Strength Input Range: 30kv/M~300kv/M Total Harmonic Amount <30%;
Electric Field Strength Measurement Accu: Plusmn Reading×10%;
Power Consumption: 4W;
Charger: DC12V;
Input: 220 +-10% Volts AC, 50/60 Hz, Single Phase;
Output Frequency: 0.1Hz, 0.05Hz, 0.02Hz;
Stability of Frequency: Fluctuation < 0.5%;
Measurement Accuracy: +-3%;
Positive and Negative Voltage Peak Error: <=3%;
Voltage Waveform Distortion: <=5%;
Humidity: <=85%;
Control: Manual Control;
Impedance Voltage: <12%;
Surface Temperature-Raising: < 55°c;
No-Load Current: < 4%;