What is SPRT SP-POS58IV Inkless Thermal Receipt Printer Bluetooth Wifi 58mm Restaurant Kitchen Bill Printer
Sepcifications
  • Usage Receipt Printer
  • Type Thermal Printer
  • Automatic Two-sided Printing Not Support Automatic Two-sided Printing
  • Supply Paper Mode Manual
  • Interface Type Serie/USB/parallel/USB+Ethernet/USB+Bluetooth(2.0/
  • Network Function Wired Network
  • Style Black
  • Consumable Type Thermal Printer
  • Max. Paper Size 58mm
  • Character Structure Codepage; Ank: 9 X17 / 12 X24; Chinese: 24 X 24
  • Transport Package 470*385*360mm
  • Specification 210x145x126mm(L*W*H)
  • Trademark SPRT
  • Origin Beijing, China
  • Printing Method Thermal Line
  • Resolution Thermal Line 8 Dots/mm
  • Printing Speed 70mm/s
  • Effective Printing Width 48mm
  • TPH 50km
  • Paper Roll Diameter 80mm(MAX)
  • Paper Width 57.5±0.5mm
  • Paper Thickness 0.06mm-0.08mm
  • Driver Windows/Jpos/Opos/Linux/Android
  • Print Font Codepage; Ank: 9 X17 / 12 X24; Chinese: 24 X 24
  • Power Supply DC 7.5V±10%,2A
  • Operating Temp/Humidity 0-50℃/10-80%
  • Outline Dimension 210x145x126mm(L*W*H)
  • Storage Temp/Humidity -20-60℃/10-90%
Product Description
SPRT SP-POS58IV Inkless Thermal Receipt Printer Bluetooth Wifi 58mm Restaurant Kitchen Bill Printer Product Specifications Printing Method Thermal Line Resolution 8 dots/mm(203dpi), 384 dots/line Printing Speed 70mm/s Effective Printing Width 48 mm TPH 60km Paper Width 57±0.5mm ...
Learn More
Thermal Printer Comparison
Transaction Info
Min Order 20 Pieces 1 Set 1 Set 1 Piece 1 Set
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month, 1-3 months
Off Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Usage: Receipt Printer;
Type: Thermal Printer;
Supply Paper Mode: Manual;
Style: Black;
Max. Paper Size: 58mm;
Printing Method: Thermal Line;
Printing Speed: 70mm/s;
TPH: 50km;
Paper Width: 57.5±0.5mm;
Power Supply: DC 7.5V±10%,2A;
Usage: Barcode Printer;
Type: Dot-matrix;
Interface Type: RS232,Mini USB,RAW-IR/Bluetooth/WiFi;
Network Function: Wireless Network;
Style: Color;
Consumable Type: Thernal Paper;
Max. Paper Size: 58mm;
Character Structure: Dot Matrix Character Printer;
Paper supply method: Drop-in easy loading;
Recharge adapter: 12V,0.8A adapter;
Usage: Barcode Printer;
Type: Dot-matrix;
Interface Type: Mini USB/Bluetooth/WiFi;
Style: Color;
Max. Paper Size: 58mm;
Interface Type: USB/RS232/LAN;
Style: Black and White;
Consumable Type: Thermal Line;
Max. Paper Size: 83mm;
Interface Type: USB/RS232 Serial Port (optional)/BT;
Network Function: Not Support Network;
Max. Paper Size: 58mm;