What is Heavy Duty High Precision Four Roller Rg4-40-2mcrf Linear Traverse Unit
Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • After-sales Service Online
  • Function Abrasion Resistance, High Temperature Resistance, Anti-Corrosion, Anti-Cold
  • Demoulding None
  • Condition New
  • Certification CCC, ISO
  • Warranty 12 Months
  • Automatic Grade Automatic
  • Installation Vertical
  • Driven Type Electric
  • Mould Life >1,000,000 Shots
  • Transport Package Carton Box
  • Specification 140mm*80mm*70mm
  • Trademark qipang linear traverse unit
  • Origin China
  • MOQ 1 Linear Traverse Unit
  • Standard International
  • Feature Take up Machine Accessories
  • Model Rg4-40-2mcrflinear Traverse Unit
Product Description
Heavy duty high precision four roller RG4-40-2MCRF linear traverse unit The linear traverse unit is similar to Uhing RG4-40-2MCRF, a highly efficient and durable drive mechanism designed specifically for 40mm diameter shafts. With 4 rolling rings, The RG4-40-2MCRF model offers a maximum side ...
Learn More
Rolling Ring Drive Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Set 1 set 1 Set 1 Set
Quality Control
Product Certification CCC, ISO ISO, CE RoHS, ISO, CE ISO, CE ISO, CE
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
After-sales Service: Online;
Demoulding: None;
Condition: New;
Warranty: 12 Months;
Automatic Grade: Automatic;
Installation: Vertical;
Driven Type: Electric;
Mould Life: >1,000,000 Shots;
MOQ: 1 Linear Traverse Unit;
Standard: International;
After-sales Service: Lifetime Technical Support;
Function: Abrasion Resistance, Lubrication, High Temperature Resistance, Anti-Corrosion;
Demoulding: Automatic;
Warranty: 2 Years;
Repeat Precision: ±0.01mm;
Cutting Precision: <=±0.1mm;
Spindle's Speed: Max 60000rpm Adjustable;
Cutting Speed: 1~100mm/S Adjustable;
Process Table: Dual Tables;
After-sales Service: Online Service;
Function: Abrasion Resistance;
Demoulding: Automatic;
Round Tube O.D.: Min 12.7mm, Max.63.5mm;
Square Tube: Min 10X10mm, Max50X50 mm;
Rectangle Tube: Min 8X12mm, Max40X60 mm;
Wall Thickness Sq & Rec.: Min.0.8mm, Max.3.2mm;
H.F. Welder: Solid State, 200 Kw;
Line Speed: Max 100 M/Min;
Tube Length: 5 -12 M;
Tube Length Accuracy: 2mm Per 6m Length;
Model: Hh-60;
Volume: L75*W30*H25m;
Motor Speed: ["100-1500 Rpm Stepless Speed Adjustment","100-1500 Rpm Stepless Speed Adjustment"];
Rotation Ratio: Mechanically Constant, The Ratio of Revolution to;
Program Storage: 5 Groups (Each Group Can Be Adjusted in 5 Segments;
Way: Vacuum-Based, Non-Contact Mixing Method with Simul;
Balancing Device: Bilateral Packing Balance Adjustment;
Safety Protection: Door Lock Switch, Door Lock Sensor, Vibration Sens;
Net Weight: 150kg;
Vacuum Range: Atmospheric Pressure Is Approximately -98 Kpa or H;
Warranty: 2 Years;
Repeat Precision: ±0.01mm;
Cutting Precision: <=±0.1mm;