What is 8.4'' TFT LCD Module 800*RGB*600 Ivo M084gns1 R1 Wide Temperature Industrial Display
Sepcifications
  • Usage Small-sized LCM, Monitor LCM, Notebook LCM, Industrial Medical
  • Digital LCD Module Type Metering Module
  • Touch Screen Type Optional
  • Type LCM
  • Response Time 16ms
  • Viewing Angle 12h
  • Display Technology TFT
  • DOT-Matrix Graphic LCD Module Type Row/Column-Driven Control Type
  • LCD Drive Mode Multiplex Drive LCD Module
  • Customized Non-Customized
  • Transport Package Foam, Tray, Carton
  • Specification customized
  • Trademark IVO/ Royal Display
  • Origin China
  • Contrast Ratio 600:1
  • Active Area 170.4*127.8 mm
  • Outline Dimension 203.0*142.5*5.7 mm
  • Pixel Pitch 0.213*0.213 mm
  • Weight 200g
  • Input Voltage 3.3V
Product Description
8.4'' TFT LCD Module 800*RGB*600 IVO M084GNS1 R1 wide temperature industrial display Product Description The M084GNS1 R1 is a Color Active Matrix Liquid Crystal Display with a back light system. The matrix employs a-Si Thin Film Transistor as a switching device. This TFT LCD has a 8.4 inch ...
Learn More
8.4'' Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 100 Pieces 100 Pieces 100 Pieces 100 Pieces
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Touch Screen Type: Optional;
Type: LCM;
Response Time: 16ms;
Viewing Angle: 12h;
Display Technology: TFT;
Customized: Non-Customized;
Contrast Ratio: 600:1;
Active Area: 170.4*127.8 mm;
Pixel Pitch: 0.213*0.213 mm;
Weight: 200g;
Input Voltage: 3.3V;
Usage: Small-sized LCM;
Digital LCD Module Type: TFT LCD Display;
Touch Screen Type: Rtp;
Type: Color;
Response Time: 3ms;
Viewing Angle: IPS;
LCD Drive Mode: Static Drive LCD Module;
Customized: Customized;
Resolution: 240X320;
Brightness: 380 CD/M2;
Driving IC: St7789V;