7" IPS Tablet LCD Display Resolution 800X1280 Innolux N070ice-GB1 for Asus Fonepad Me371
Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • Usage Small-sized LCM, Tablet LCM
  • Type Color
  • Response Time 10ms
  • Viewing Angle IPS
  • Display Technology TFT
  • Customized Customized
  • Specification Rohs
  • Trademark Innolux
  • Origin Shenzhen, China
  • Screen Size 7.0 Inch
  • Resolution 800(RGB)×1280 (Wxga)
  • Module Size 105.62 × 163.27 × 3.95mm
  • Active Area 94.2 × 150.72 (H×V)
  • Brightness 300 CD/M2 (Typ.)
  • Backlight 3s6p Wled , 12K Hours , No Driver
  • Interface Mipi (4 Data Lanes) , Connector , 36 Pins
Product Description
7.0 inch IPS Tablet PC LCD Screen Resolution 800x1280 Innolux N070ICE-GB1 For Asus Fonepad ME371 Product Description Product Specification: N070ICE-GB1 is a 7" (7" diagonal) TFT Liquid Crystal Display module with LED Backlight unit and 36 pins MIPI DSI interface. This module supports ...
Learn More
LCD Module Comparison
Transaction Info
Min Order 2 Pieces 1,000 Pieces 500 Pieces 500 Pieces 2 Pieces
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - ODM, OEM - - Own Brand, ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Type: Color;
Response Time: 10ms;
Viewing Angle: IPS;
Display Technology: TFT;
Customized: Customized;
Screen Size: 7.0 Inch;
Brightness: 300 CD/M² (Typ.);
Usage: Small-sized LCM, Monitor LCM, Notebook LCM, TV-LCM, Mobile Device;
Digital LCD Module Type: Customized;
Touch Screen Type: ODM;
Type: LCM;
Response Time: 12ms;
Viewing Angle: 6 O'clock(Gray Inversion);
DOT-Matrix Graphic LCD Module Type: Row/Column-Driven Control Type;
LCD Drive Mode: Static Drive LCD Module;
Warranty: 12 Months;
Usage: Small-sized LCM;
Digital LCD Module Type: Graphic;
Touch Screen Type: Resistive;
Type: Graphic;
Response Time: 20ms;
Display Technology: COB;
Customized: Non-Customized;
DOT Format: 240X64 Dots;
DOT Color: Sharp Blue;
Outline Dimensions: 180(W) X75(H) X10.5(D)mm;
Viewing Area: 132.6(W)X39(H) mm;
Display Format: 240 (W) X 64(H)(mm);
DOT Size (Wxh): 0.48(W) X0.48(H) mm;
DOT Spacing: 0.05;
Weight: Approx 120g;
Blackground Color: Grey;
Usage: Small-sized LCM;
Touch Screen Type: Resistive;
Type: Graphic;
Response Time: 20ms;
Display Technology: COB;
Customized: Non-Customized;
DOT Format: 240X128 Dots;
LCD Type: Stn(Blue), Negative, Transmissive;
Outline Dimensions: 144(L) X104(W) X Max 15 (T) mm;
Viewing Area: 114(L) X 64( W) mm;
DOT Size (Wxh): 0.4X0.4mm;
DOT Pitch (Wxh): 0.45X0.45 mm;
Operation Temperature: -20-70℃;
Storage Temp: -30º C~80℃;
Logic Supply Voltage: 3.3V;