Hot Selling Model LX700A5003D3E 7" 800*480 with RTP LCD Module
Sepcifications
  • Usage Small-sized LCM
  • Type LCM
  • Viewing Angle TN+FILM
  • Display Technology TFT
  • Customized Non-Customized
  • Transport Package Foam Slot/Tray in Carton or Customized Package
  • Specification 164.90*100.00*5.00mm
  • Trademark LX Display
  • Origin China
  • TP RTP/CTP Optional
  • Luminance Optional
  • Wide Viewing Angle Yes
  • Size 7.0"
  • LX Popular Model Yes
Product Description
Item Content Unit Model No. LX700A5003D3E / LCD Type TFT Transmissive / Viewing Angle 6:00 O'clock Module outline(W x H x D) 165x100x5.0 mm Active area (WxH) 154.08 x85.92 mm Number of Dots 800(RGB) x480 / Driver IC - / Backlight Type 24LEDS, 3Serial*8Parallel / Interface ...
Learn More
LCD Display Comparison
Transaction Info
Min Order 100 Pieces 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Payment Terms T/T, D/P, PayPal, Western Union - - - -
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Usage: Small-sized LCM;
Type: LCM;
Viewing Angle: TN+FILM;
Display Technology: TFT;
Customized: Non-Customized;
TP: RTP/CTP Optional;
Luminance: Optional;
Wide Viewing Angle: Yes;
Size: 7.0";