Sepcifications
  • After-sales Service Free Overseas Installation and Training
  • Warranty 2 Year Warranty
  • Certification CE, ISO 9001:2000
  • Condition New
  • Control Automatic
  • Type Winding
  • Transport Package Wooden Pallet
  • Specification 3500x2500x1800mm
  • Trademark LADETECH
  • Origin China
  • Capacity 100PCS/Min
  • Coiling Head Servo Coiling Head
  • Pocket Spring Height 80-180mm
  • Waist Diameter 55-72mm
  • Spring Diameter 50-70mm
  • Spring Wire Diameter 1.6-2.2mm
  • Air Pressure 0.6-0.7MPa
  • Voltage 3 Phase, 380V, 50-60Hz
  • Temperature 5-45
  • Weight 3000kg
Product Description
Learn More
Pocket Spring Coiling machine Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Set 1 sets 1 sets 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - Own Brand, ODM, OEM -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: 1-3 months
Product Attributes
Specification
Warranty: 2 Year Warranty;
Condition: New;
Control: Automatic;
Type: Winding;
Capacity: 100PCS/Min;
Waist Diameter: 55-72mm;
Spring Diameter: 50-70mm;
Air Pressure: 0.6-0.7MPa;
Temperature: 5-45;
Weight: 3000kg;
After-sales Service: Lifetime Maintenance;
Warranty: 1 Year;
Type: Universal Machine;
Axis Count: 3;
Wire Size Range: 0.8-4.2mm;
Max Feeding Speed: 110m/Min;
Cam Setting Value: ±0.1°~±359.9°;
Max Outside Dia: 60mm;
Max Production: 60PCS/Min;
Wire Feeding Servo Motor: 5.5kw;
Cam Servo Motor: 5.5kw;
Machine Size: 1600X1300X1900mm;
After-sales Service: Video Support;
Warranty: 1 Year;
Type: Universal Machine;
Axis Count: 3;
Wire Size Range: 0.8-4.2mm;
Max Feeding Speed: 110m/Min;
Max Outside Dia: 60mm;
Max Production: 60PCS/Min;
Cam Servo Motor: 5.5kw;
After-sales Service: Online Support 24hour;
Type: Pocket Spring Production Line;
Output: 700 Springs/Min;
After-sales Service: on Line;
Axis Count: 5 Axis;
The Maximum Feed Line Length: Unlimited;
Winding Direction: Right and Left Hand;
Get Maximum Line Speed: 60m/Min;
The Maximum Outer Diameter of The Spring: 100mm;
Production Speed: ≤200;
Spring Index: 3;
Machine Size: 2100*1400*2300mm;