What is GDZRC-40U DC Resistance Test Transformer Winding Analysis Instrument
Sepcifications
  • After-sales Service yes
  • Warranty 1 year
  • Mass Scope of Workpiece <900kg
  • Type DC Winding Resistance Tester
  • Accuracy Grade 0.2
  • Load Way Electronic Load
  • Loading Method Dynamic Load
  • Display Digital
  • Control Computer Control
  • Weight 15kg
  • Power Source AC220V
  • Transport Package Standard Export Wooden Box
  • Specification 325mm*240mm*275mm
  • Trademark HV Hipot
  • Origin China(Mainland)
  • Output current <5mA, 2.5A, 5A, 10A, 20A, 40A
  • Min. resolution 0.1μΩ
  • Operation temperature 0~40℃
  • Humidity <90%RH (no condensing)
  • Size 325mm×240mm×275mm (L×W×H)
Product Description
Learn More
Transformer Winding Analysis Instrument Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Set 1 Set 1 Set 1 Set 1 Set
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Business Model Own Brand, ODM ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
After-sales Service: yes;
Warranty: 1 year;
Accuracy Grade: 0.2;
Load Way: Electronic Load;
Loading Method: Dynamic Load;
Display: Digital;
Control: Computer Control;
Weight: 15kg;
Power Source: AC220V;
Min. resolution: 0.1μΩ;
Operation temperature: 0~40℃;
After-sales Service: Whole Life;
Warranty: Two Years;
Max Diameter of Workpiece: 1000mm;
Type: Compression Testing Machine;
Maxcapacity: 3000kN;
Accuracy Grade: 1;
Weight: 500-1000Kg;
Oil Cylinder Position: Under;
Upper and Lower Pressure Plate Spacing: 330mm;
Piston Stroke: 150mm;
Distance Berween Two Columns: 380mm;
Platen Size: φ155;
Main Engine Dimensions: 700*700*1600;
Motor Power: 2kw;
Total Weight: 2000kg;
Test Force Measurement Range: 4%-100%;
Warranty: Two Years;
Maxcapacity: 5000;
Accuracy Grade: 1;
Weight: 500-1000Kg;
Power Source: AC380V;
Oil Cylinder Position: Under;
Upper and Lower Pressure Plate Spacing: 370mm;
Piston Stroke: 100mm;
Distance Berween Two Columns: 440mm;
Platen Size: 300;
Main Engine Dimensions: 820*820*150;
Motor Power: 2kw;
Total Weight: 2000kg;
Test Force Measurement Range: 5%-100%;
Working Piston Advance Speed: 50mm/Min;
Warranty: 12 Months;
Maxcapacity: <1000KN;
Upper and Lower Pressure Plate Spacing: 250mm;
Piston Stroke: 80mm;
Distance Berween Two Columns: 120mm;
Platen Size: 350mm;
Motor Power: 1.5kw;
Relative Error of Test Force Indication: < ±1% of The Indicated Valu;
Accuracy of Load Indication: 0.1kn;
After-sales Service: Lifetime;
Warranty: 12 Months;
Max Diameter of Workpiece: <500mm;
Type: Universal Testing Machine;
Maxcapacity: 20kN;
Loading Method: Static Load;
Weight: 300kg;
Accuracy Level: Class 1;
Payment: LC/Tt;
Test Force Accurate Measurement Range: 40n~20kn;
Tensile Test Space: 0~800mm;
Compressed Test Space: 0~800mm;