What is P2.604/P2.976/P3.91/P4.81 Stage Rental LED Display Screen for Concert
Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • Tube Chip Color Full Color
  • IP Rating IP65
  • Pixel Pitch 4.81mm
  • Pixel Configuration 1R, 1G, 1B
  • Display Function Video Display, Image & Text Display, Text Display, Market Display
  • Average Power Consumption 300W / m²
  • Pixel Density 43264 DOT/M2
  • Scanning Mode 1/13 Scan
  • Display Type LED Video Display
  • Application Advertising
  • Certification CE, RoHS, CCC, ISO9001
  • Transport Package The Factory Packaging
  • Specification 250*250mm
  • Trademark hongking
  • Origin China
  • Product Name Outdoor LED Display P4.81
  • LED Lamp Nationstar SMD1921
  • Driver IC Mbi5124
  • Bightness CD/Sqm 5000CD/M2
  • Grey Scale 65536 Degree
  • Life Time More 100, 000 Hours (80%)
  • Mtbf More 50, 000 Hours
  • Operating Temperature -30~-60t
  • Humidity 10%-95%
  • Color Temperature 6500-9500K
  • Refresh Rate 3840Hz
  • Cabinet Size 500X500mm
  • Cabinet Weight 8kg
Product Description
Learn More
LED Screen Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Box 5 Square Meters 3 Square Meters 3 Square Meters 3 Square Meters
Quality Control
Product Certification CE, RoHS, CCC, ISO9001 CE, RoHS, CCC CE, RoHS, CCC CE, RoHS, CCC CE, RoHS, CCC
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Tube Chip Color: Full Color;
IP Rating: IP65;
Pixel Pitch: 4.81mm;
Pixel Density: 43264 DOT/M2;
Scanning Mode: 1/13 Scan;
Application: Advertising;
LED Lamp: Nationstar SMD1921;
Driver IC: Mbi5124;
Bightness CD/Sqm: 5000CD/M2;
Grey Scale: 65536 Degree;
Mtbf: More 50, 000 Hours;
Humidity: 10%-95%;
Color Temperature: 6500-9500K;
Refresh Rate: 3840Hz;
Cabinet Size: 500X500mm;
Cabinet Weight: 8kg;
Pixel Pitch: 5.7 mm;
Display Function: Video Display;
Average Power Consumption: 265W/M2;
Pixel Density: 30625 Dots/M2;
Scanning Mode: 1/7 Scan;
Application: Advertising, Stage Performance, Rental;
LED Encapsulation: SMD2727;
Module Size: 480 X 320 mm;
Module Resolution: 84 X 56 Dots;
Cabinet Size: 960 X 960 mm;
Pixel Pitch: 10mm;
Pixel Density: 9216 Dots/M2;
Scanning Mode: 1/2 Scan;
LED Encapsulation: SMD2727;
Module Size: 250 X 250 mm;
Cabinet Material: Aluminum Profile;
Control Method: Synchronous/Asynchronous;
Service: Front /Back;
Pixel Pitch: 10mm;
Scanning Mode: 1/2 Scan;
Module Size: 250 X 250 mm;
Service: Front /Back;
Pixel Pitch: 2.976mm;
Scanning Mode: 1/21 Scan;
Module Size: 250 X 250 mm;