Holykell Hpt200-Ex Analog Anti-Explosive Pressure Transmitter
Sepcifications
  • Transport Package Holykell Standard Carton Box
  • Trademark Holykell
  • Origin Hunan, China (Mainland)
  • Certificates Atex Exia Iic T6 Ce RoHS
  • Electronic Connection 1/2"NPT Thread with Outlet IP68
  • Warranty 18 Months
  • Pressure Connect Port G1/4"Male;G1/2"Male;M20*1.5 or by Customized
  • Accuracy 0.15%F.S; 0.25%F.S; 0.5%F.S Optional
  • Pressure Range 0 Bar...600 Bar Optional
  • Body Material 316 Full Welded Stainless Steel
  • Power Supply 12~36VDC/7-30V
Product Description
Learn More
Sensor Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 50 Pieces 1 Piece 10 Pieces
Quality Control
Product Certification - CE CE RoHS CE
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM - - Own Brand, ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Warranty: 18 Months;
Power Supply: 12~36VDC/7-30V;
Type: Piezoresistive Pressure Sensor;
Component: Mechanical Structure Type;
For: Strain Gauge Pressure Transmitter;
Output Signal Type: Analog Type;
Production Process: Integration;
Material: Stainless Steel;
Thread Type: NPT;
Wiring Type: Two-Wire;
Measuring Medium: Liquid;
IP Rating: IP65;
Customized: Customized;
Pressure Range(Bar): 10, 16, 25bar;
Signal Output: 0.5~4.5VDC / 4~20mA;
Signal Line Specification: 3 Wire / 2 Wire;
Accuracy: ±1%FS;
Power Voltage: 5VDC / 9~30VDC;
Electrical Connection: Packard connector;
Pressure Interface: G1/4, NPT1/4, M20x1.5, M12x1.5, NPT1/8;
Operating temperature: -40~+135℃;
Storage temperature: -40~+150℃;
IP grade: IP65;
For: Ceramic Pressure Transmitter;
Production Process: Ceramics;
Material: Stainless Steel;
Thread Type: NPT;
Wiring Type: Two-Wire;
IP Rating: IP68;
Customized: Customized;
Protection Degree: IP65;
Housing Material: Stainless Steel, Brass, Aluminium for Option;
Output Signal: 4 - 20mA. 2-Wire;
Name: Pressure Sensor;
Type: Fsr Sensor/Force Sensor;
Component: SemiConductor Type;
Output Signal Type: Digital Type;
Production Process: Printing/Assembly;
Material: Pet/Silver Ink;
Thread Type: N/a;
Wiring Type: Customized;
Measuring Medium: Force Pressure;
IP Rating: IP65;
Range: 5g-10000g;
Thickness: <0.35mm;
Working Voltage: 5V 3.3V;
Trigger Force: 10g, Trigger When The Default Resistance Value Is;
Activation Time: <0.015ms;
Hysteresis: +10%, (RF+-RF-)/Fr+, 500g Force;
Response Time: <10ms;
Pressure Mode: Static or Dynamic (Within 10Hz Frequency);
Operating Temperature: -40 ° C ~ +85 ° C;
Type: Capacitive Pressure Sensor;
Component: SemiConductor Type;
For: Capacitive Pressure Transmitter;
Production Process: Normal Wirewound;
Material: Plastic;
Thread Type: OEM Standard;
Wiring Type: OEM Standard;
Measuring Medium: Gas;
IP Rating: IP68;
Quality: 100% Professional Test;