Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • Coating Type UV Coating
  • Heating system Diesel, electric, gas, LPG
  • Warranty Online and Videos 1 Years
  • Transport Package Standard Packaging or Customized
  • Specification Standard specifications or customized
  • Trademark HICAS
  • Origin Qingdao, China
  • Product Name Automatic Spray Painting Machine
  • Keywords Spray Painting Machine
  • Max. Working Width 1300 mm
  • Working Thickness 2-80mm
  • Min Working Length >=300
  • Working Table Height 900
  • Feeding Speed 1-6m/Min
  • Reciprocating Speed 0-120m/Min
  • Air Outlet Diameter 200*300mm
  • Spraying Gun 8PCS
  • Pump 2PCS
  • Air Pressure 0.6-0.8 MPa
  • Total Power 26.2kw
  • Standard Voltage 380V 50Hz 3pH
  • Machine Size 5600*5300*3320mm
Product Description
Learn More
CNC Spray Painting Machine Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Product Certification - CE, ISO CE, ISO - CE, ISO
Management System Certification ISO9001:2015 ISO9001:2015 ISO9001:2015 ISO9001:2015 ISO9001:2015
Trade Capacity
Average Lead Time Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Coating Type: UV Coating;
Max. Working Width: 1300 mm;
Working Thickness: 2-80mm;
Min Working Length: >=300;
Working Table Height: 900;
Feeding Speed: 1-6m/Min;
Spraying Gun: 8PCS;
Pump: 2PCS;
Air Pressure: 0.6-0.8 MPa;
Total Power: 26.2kw;
Application: Wood Spraying Equipment;
Warranty: 1 Year;
Name: Roller Coating Machine;
Coating: Paint;
Method Type: Automatic;
Condition: New;
After-Sales Service: 1 Year;
Max Working Width: 1300mm;
Processing Thickness: 2.5-100mm;
Min Working Length: 80mm;
Feeding Speed: 0-20m/Min;
Feeding Power: 1.5kw;
Coating Roller Power: 1.5kw * 2;
Doctor Roller Power: 0.75kw*2;
Total Power: 9.6kw;
Standard Voltage: 380V 50Hz 3phase;
Warranty: 1 Year;
Name: Roller Coating Machine;
Working Width: 1300mm;
Feeding Power: 2.2kw;
Applicator Roller Power: 2.2kw*2;
Doctor Roller Power: 1.5kw*2;
Heating Power: 3kw;
Total Power: 12.6kw;
Weight: 1900kg;
Coating: Paint;
Method Type: Automatic;
Condition: New;
After-Sales Service: 1 Year;
Application: Automotive Industry, Construction Industry, Electronics Industry, Furniture Industry;
Heating system: electric;
Name: Spray Painting Machine;
Paint Width: 10-400mm;
Working Thickness: 10-100mm;
Min.Working Length: 700mm;
Feeding Speed: 2-40m/Min;
Japan Iwata Spraying Gun Qty: 4PCS;
Working Air Pressure: 0.5-0.8MPa;
Total Motor Power: 7kw;
Weight: 1800kg;
Type: Electrostatic Spraying Equipment;
Name: Spray Painting Machine;
Max Processing Length: 2.3m(2.5m);
Max Processing Width: 1.0m(1.2m);
Servo Motor: 4kw;
Air Pressure: 0.6MPa;
Air Consumption: PE, PC, PU, UC, Xu, UV, Water Paint;
Power Supply: 380V 50Hz;