What is 2026 Cc Connection Multi Profile Light Steel Frame Machine Full Automatic Sfs-Cc75-200
Sepcifications
  • After-sales Service Engineers Oversea Support
  • Warranty 12 Month
  • Certification CE, ISO9001, Icc, Saber & etc
  • Customized Customized
  • Condition New
  • Control Type CNC
  • Automatic Grade Automatic
  • Drive Piezoelectric
  • Transport Package Naked Package
  • Specification (length)16m x (width) 1.7m x (height) 2.0m
  • Trademark Frametec
  • Origin Xiamen, China
  • Feeding Material Galvanized Sheet(Gi), Cold Roll Steel(CRC), Hot RO
  • Thickness 16-22 Gauge (0.75mm-1.6mm)
  • Decoiler Hydraulic Decoiler
  • Cutter Material Cr12 MOV, Cr12, Cr12(Total Three Blades)
  • Control System PC Control
  • Yield Strength 250-450MPa
  • Punching Service Hole, Dimple Hole, Web Notching
  • Profile Width 3 " to 7.87" (75mm to 200mm)
  • Profile Flange 41mm
  • Profile Lip 5/16" to 3/5" (10mm to 15mm)
  • PLC Brand Japan Panasonic
  • Total Weight 8,000kgs
  • Size Changing Auto Size Changing for Rollers
  • Blade Replacement Manual Blade Replacing
  • Main Motor Power 14kw, 60Hz, 380V
Product Description
Learn More
Roll Forming Machine Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Set 1 Set 1 Set 1 Set
Quality Control
Management System Certification - ISO9001:2015 ISO9001:2015 ISO9001:2015 -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays, one month
Peak Season Lead Time: 3-6 months
Off Season Lead Time: 1-3 months
Product Attributes
Specification
Warranty: 12 Month;
Customized: Customized;
Condition: New;
Control Type: CNC;
Automatic Grade: Automatic;
Drive: Piezoelectric;
Decoiler: Hydraulic Decoiler;
Control System: PC Control;
Yield Strength: 250-450MPa;
Profile Flange: 41mm;
PLC Brand: Japan Panasonic;
Total Weight: 8,000kgs;
After-sales Service: Engineer on-Site Commissioning;
Warranty: 1year;
Drive: Hydraulic;
Product Name: Drywall Profile C U Channel Roll Forming Machine;
Feeding Width: Customers Requirement;
Raw Material: Steel Coil Gi PPGI;
Roller Material: High Grade 45# Steel;
Shaft Material: SKD-11;
Control System: PLC(Imported Brand);
Cutting Blade Material: Cr12 Quenched;
Cutting Type: Automatic Hydraulic Cutting;
Machine Structure: Vertical Memorial Frame;
Number of Rollers: 10 Rollers;
Warranty: 1year;
Drive: Hydraulic;
Shaft Material: SKD-11;
Number of Rollers: 10 Rollers;
After-sales Service: One Year;
Warranty: One Year;
Product Name: Stud and Track C U Channelroll Forming Machine;
Roller Material: Cr12;
Steel Structure: Integral Plate Welding Steel Structure;
Cutting&Hydraulic Type: Servo Motor Punching and Cutting;
Drive Type: Gear;
Payment Term: 30% T/T Payment in Advanced;