What is High Performance DSC50-200 Multi Profile Drywall Stud & Track Roll Former Machine
Sepcifications
  • After-sales Service Engineers Oversea Support
  • Warranty 1 Year
  • Certification CE, ISO
  • Condition New
  • Customized Customized
  • Automatic Grade Automatic
  • Structure Horizontal
  • Transmission Method Hydraulic Pressure
  • Transport Package Naked
  • Specification (length)26m x (width) 2.75m x (height) 1.5m
  • Trademark FrameTec
  • Origin China
  • Working Material Galvanized Steel & H.R
  • Yield Strength 250MPa-450MPa
  • Tensile Strength 350MPa-500MPa
  • Thickness 0.4-1.2mm
  • Width 50mm, 75mm, 100mm, 150mm, 200mm
  • Flange 25-50mm
  • Lip 8-15mm
  • Cutter Material Cr12MOV, Heat Treatment
  • Control System PLC
  • PLC Brand Inovance
  • Decoiler Hydraulic Automatic Decoiler
  • Applilcation Wall Construction and Ceiling Installation
  • Punching Pre-Punching
  • Cutting Post-Cut
  • Support Table 6m Length
Product Description
Learn More
Drywall Stud and Track Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 set 1 set 1 set 1 set
Payment Terms LC, T/T LC, T/T LC, T/T LC, T/T LC, T/T
Quality Control
Product Certification CE, ISO CE, ISO CE, ISO CE, ISO CE, ISO
Management System Certification - - - - ISO9001:2015
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - Own Brand, ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: 6-12 months
Off Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Warranty: 1 Year;
Condition: New;
Customized: Customized;
Automatic Grade: Automatic;
Structure: Horizontal;
Yield Strength: 250MPa-450MPa;
Thickness: 0.4-1.2mm;
Flange: 25-50mm;
Lip: 8-15mm;
Control System: PLC;
PLC Brand: Inovance;
Punching: Pre-Punching;
Cutting: Post-Cut;
Support Table: 6m Length;
Color: Blue or Accordng to Customers'request;
Automation: Full-Automatic;
Control System: Controlled by PLC;
Langauge: English;
Cutter Type: Hydraulic Cutting;
Advantage: Easy Maintain;
Forming Thickness: 0.3mm to 0.6mm;
Container Type: 40 Gp;
Colour: Blue or According to Customer Need;
Guaranty: 12 Months;
Technical Support: Whole Life of Machine;
Installation: Engineer Available Overseas;
Automation: Full-Automatic;
Langauge: English;
Advantage: Easy Maintain;
Container Type: 40 Gp;
Guaranty: 12 Months;
After-sales Service: Engineer to Client Local Installation Machine;
Structure: Hydraulic;
Model: Qt5-15;
Name: Automatic Block Making Machine;
Color: According to Customer Requirement;
Rated Pressure: 16MPa;
Vibration Form: Platform Vibration;
Vibration Frequency: 2800-5100(R/Min);
Pallet Size: 1100X570X25mm;
Molding Cycle: 15-25s;
Exciting Force: 60kn;
Total Workers: 4person;
Weight: 4ton;
Host Machine Power: 32kw;
8inch Hollow: 5 PCS/Mould;
6inch Hollow: 6 PCS/Mould;
4inch Hollow: 8PCS/Mould;