  • What is Multi Profile Steel Stud Track Roll Fomer Manufacturing Machine Sfs-Cc75-200t
  • What is Automatic Metal Cross Tee Channel Roll Former Dsr16 for 0.35-0.55mm
  • What is High-Strength Light Gauge Framing Machine for Rapid Construction
What is Automatic Multi Profile Steel Stud Track Roll Forming Machine Sfs-Cc75-200
Sepcifications
  • After-sales Service Engineers Oversea Support
  • Warranty 1 Year
  • Certification CE, ISO9001
  • Automatic Grade Automatic
  • Transport Package Naked
  • Specification 16m(Length) x 1.7m(Width) x 2.0m(Height)
  • Trademark FrameTec
  • Origin China
  • Application 1-4 Stories Building
  • Width 76mm, 89mm, 92mm, 102mm, 152mm, 203mm
  • Flange Height 1 5/8" (41mm)
  • Thickness 14-20 Gauge (0.75mm-1.6mm)
  • Return/Lip 5/16" to 3/5" (10mm to 15mm)
  • Decoiler Hydraulic Automatic Decoiler
  • PLC Brand Panasonic
  • Printer Inject Printer (Dual Printer Head)
  • Computer Industry Computer Windows OS
  • Cutter Material Cr12 MOV, Cr12, Cr12(Total Three Blades)
  • Punching Pre-Punching
  • Cutting Post-Cut
  • The Machine Included De-Coiler, Roll Forming Station, Product Receiving
  • Yield Strength 450MPa (65ksi)
  • Tensile Strength 550MPa (80ksi)
Product Description
Learn More
Roll Forming Machine Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Set 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Product Certification CE, ISO9001 CE, ISO9001 CE, ISO9001 CE, ISO9001 CE, ISO9001
Management System Certification - ISO9001:2015 - - -
Trade Capacity
Business Model - Own Brand, ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: 1-3 months
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Warranty: 1 Year;
Automatic Grade: Automatic;
Flange Height: 1 5/8" (41mm);
PLC Brand: Panasonic;
Punching: Pre-Punching;
Cutting: Post-Cut;
Design: Clients′ Requirement;
Delivery Detail: 90 Working Days;
Thickness of Strip: <=2mm;
Tile Type: Steel;
Factory Location: 2 Hours Away From Shanghai;
Width of Strip: <=500mm;
Voltage: 380V/3pH/50Hz;
After-sales Service: on Support;
Control Type: PLC Computer Control;
Capicity of Decoiler: 5000kgs;
Main Motor Type: Three-Phase Asynchronous;
Motor Power: 22kw;
Thickness of Raw Material: 1.0-3.0mm;
Processing&#160;Precision&#160;: Withint1.0mm;
Diameter of Main Shaft: 85mm;
Roller Stations: 15;
Capicity of Decoiler: 5000kgs;
Motor Power: 22kw;
Diameter of Main Shaft: 85mm;
Roller Stations: 15;
Diameter of Main Shaft: 85mm;