What is Multi Profile Steel Sfs-Cc75-250 Stud Track Roll Forming Machine
Sepcifications
  • After-sales Service Engineers Oversea Support
  • Warranty 12 Month
  • Certification CE, Icc, Saber & etc
  • Automatic Grade Automatic
  • Drive Electromagnetic
  • Transport Package Naked Package
  • Specification (length)16m x (width) 1.7m x (height) 2.0m
  • Yield Strength 250-450MPa
  • Punching Service Hole, Dimple Hole, Web Notching
  • Thickness 12-22 Gauge (0.75mm-2.5mm)
  • Profile Width 3 "to 8 1/2"(75mm to 250mm)
  • Profile Flange 1 1/4"to 2 " (45mm and 51mm)
  • Profile Lip 5/16" to 3/5"(8mm to 15mm)
  • Cutter Material Cr12 MOV, Cr12, Cr12(Total Three Blades)
  • Decoiler Hydraulic Decoiler
  • Total Weight 8,000kgs
  • Size Changing Auto Size Changing for Rollers
  • Blade Replacement Manual Blade Replacing
  • Main Motor Power 14kw, 60Hz, 380V
Product Description
Multi Profile Steel SFS-CC75-250 Stud Track Roll Forming Machine The SFS-CC75-250 is a versatile roll fomer capable of producing not only studs andtracks but also 10"(250mm) floor joist members. It is ideal for low to mid-rise steel framing buildings (1-5 stories). Compared to its ...
Learn More
Roll Forming Machine Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Set 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Payment Terms LC, T/T T/T, LC LC, T/T, Western Union LC, T/T, Western Union LC, T/T, Western Union
Quality Control
Product Certification CE, Icc, Saber & etc CE, ISO9001 CE, RoHS, TUV CE, GS, ISO9001 CE, GS, ISO9001
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - ODM, OEM - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: 1-3 months
Peak Season Lead Time: 3-6 months
Warranty: 12 Month;
Automatic Grade: Automatic;
Drive: Electromagnetic;
Yield Strength: 250-450MPa;
Decoiler: Hydraulic Decoiler;
Total Weight: 8,000kgs;
After-sales Service: Factory Lifetime Service Support;
Warranty: 1 Years;
Control Type: Ipc Computer Controlling System;
Drive: Hydraulic;
After-Sales Service Provided: Engineers Available to Service Machinery Overseas;
Control System: Ipc Computer Controlling System;
After-sales Service: Engineer of The Roll Forming Machine;
Warranty: One Year;
Drive: Electric;
Machine Description: Wall Angle Machine;
Forming Rows: 10rows;
Cutting Blade Material: Cr12;
Material Thickness: 0.4---0.8 mm;
Control System: Servo Cutting;
Profiles: Drywall System;
Shaft Material: 45# Steel Forging Treatment;
Watt: 7.5kw/11kw;
Shaft Diameter: 50mm;