  • How to Use Automatic Multi Sizes Lgs Roll Former Floor Joist Roof Truss Machine Sfs-Cc75-250
  • What is Full Automatic Multi Profile Steel Stud & Track Roll Forming Machine 12 Gauge
What is Multi Profile Stud Track Light Steel Frame Machine Sfs-Cc75-250
Sepcifications
  • After-sales Service Engineers Oversea Support
  • Warranty 1 Year
  • Certification CE, ISO9001
  • Customized Customized
  • Condition New
  • Control Type CNC
  • Automatic Grade Automatic
  • Transport Package Naked
  • Specification 16m(Length) x 1.7m(Width) x 2.0m(Height)
  • Trademark FrameTec
  • Origin China
  • Application 1-5 Stories Building
  • Width 76mm, 89mm, 92mm, 102mm, 152mm, 203mm, 254mm
  • Flange Height 32mm, 41mm, 51mm, 63.5mm, 76mm
  • Thickness 12-20 Gauge (1.0mm-2.5mm)
  • Return/Lip 8mm to 15mm
  • Decoiler Hydraulic Automatic Decoiler
  • PLC Brand Panasonic
  • Printer Inject Printer (Dual Printer Head)
  • Computer Industry Computer Windows OS
  • Cutter Material Cr12 MOV, Cr12, Cr12(Total Three Blades)
  • Punching Pre-Punching
  • Cutting Post-Cut
  • The Machine Included De-Coiler, Roll Forming Station, Product Receiving
  • Yield Strength 450MPa (65ksi)
  • Tensile Strength 550MPa (80ksi)
Product Description
SFS-CC75-250-Multi Profile Full Automatic LGSF Roll Forming Machine If you are looking for a machine that can make the wall panel, roof trusses with 75mm, special floor joist system with 250mm, and all can with the full function holes punching &cutting with CC connection. Then SFS-CC75-250 is an ...
Learn More
Steel Frame Machine Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Set 1 Set 1 Set 1 Set
Quality Control
Product Certification CE, ISO9001 CE CE CE CE, GS, ISO9001
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Warranty: 1 Year;
Customized: Customized;
Condition: New;
Control Type: CNC;
Automatic Grade: Automatic;
Return/Lip: 8mm to 15mm;
PLC Brand: Panasonic;
Punching: Pre-Punching;
Cutting: Post-Cut;
After-sales Service: Video Support;
Customized: Non-Customized;
Forming Speed: 3-4m/Min;
Sidewall: 16mm;
Voltage: 380V50Hz;
Weight: 5000kg;
Customized: Non-Customized;
Forming Speed: 3-4m/Min;
Sidewall: 16mm;
Voltage: 380V50Hz;
Weight: 5000kg;
Sidewall: 16mm;
After-sales Service: 24X7 Online/ Field Support;
Warranty: 2 Years;
Name: China Cross T Bar Roll Forming Machine Ceiling T G;
Weight: 3ton;
Loading: Two Sets in One 40hq;
Delivery: 40 Days;
Drive Motor: 5.5kw;
Transmission: Gear;
Roller: Cr12;
Shaft: 50mm;