What is Automatic Sheet Metal Roll Forming Machine Sfs-Cc75-200
Sepcifications
  • After-sales Service Engineers Oversea Support
  • Warranty 12 Month
  • Certification CE, Icc, Saber & etc
  • Customized Customized
  • Condition New
  • Control Type CNC
  • Automatic Grade Automatic
  • Drive Electric
  • Transport Package Naked Package
  • Specification (length)16m x (width) 1.7m x (height) 2.0m
  • Trademark Frametec
  • Origin Xiamen, China
  • Feeding Material Galvanized Sheet(Gi), Cold Roll Steel(CRC), Hot RO
  • Thickness 16-22 Gauge (0.75mm-1.6mm)
  • Decoiler Hydraulic Decoiler
  • Cutter Material Cr12 MOV, Cr12, Cr12(Total Three Blades)
  • PLC Brand Japan Panasonic
  • Control System PC Control
  • Main Motor Power 14kw, 60Hz, 380V
  • Size Changing Auto Size Changing for Rollers
  • Yield Strength 250-450MPa
  • Blade Replacement Manual Blade Replacing
  • Profile Lip 5/16" to 3/5" (10mm to 15mm)
  • Punching Service Hole, Dimple Hole, Web Notching
  • Total Weight 8,000kgs
  • Profile Width 3 " to 7.87" (75mm to 200mm)
  • Profile Flange 41mm
Product Description
Learn More
Roll Forming Machine Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Set 1 Set 1 Set 1 Set
Quality Control
Management System Certification - - - - ISO9001:2015
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: 1-3 months
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays, one month
Product Attributes
Specification
Warranty: 12 Month;
Customized: Customized;
Condition: New;
Control Type: CNC;
Automatic Grade: Automatic;
Drive: Electric;
Decoiler: Hydraulic Decoiler;
PLC Brand: Japan Panasonic;
Control System: PC Control;
Yield Strength: 250-450MPa;
Total Weight: 8,000kgs;
Profile Flange: 41mm;