What is Powerful High Speed Roll Forming Machine Sfs-Cc75-160t
Sepcifications
  • After-sales Service Engineers Oversea Support
  • Warranty 12 Month
  • Certification CE, ISO9001, Icc, Saber & etc
  • Transport Package Naked Package
  • Specification length x width x height 13m x 1.2m x 1.6m
  • Yield Strength 235-550MPa
  • Punching Service Hole, Dimple Hole, Web Notching
  • Thickness 0.85-1.6mm
  • Profile Width 75mm-160mm
  • Profile Flange 32mm, 41mm, 51mm
  • Profile Lip 7mm -15mm
  • Cutter Material Cr12 MOV, Heat Treatment
  • Decoiler Hydraulic Decoiler
  • Forming Stage 15 Stage
  • Size Changing Auto Size Changing for Rollers
  • Blade Replacement Manual Blade Replacing
  • Main Motor Power 15kw
Product Description
Learn More
Powerful High Speed Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Set 1 Set 1 Set 1 Set
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: 1-3 months
Warranty: 12 Month;
Yield Strength: 235-550MPa;
Thickness: 0.85-1.6mm;
Profile Width: 75mm-160mm;
Profile Lip: 7mm -15mm;