What is Sfs Cc75-160 Auto-Size Change Roll Forming Lgs Machine
Sepcifications
  • After-sales Service Engineers Oversea Support
  • Warranty 1 Year
  • Certification CE, ISO9001, Icc, Saber & etc
  • Transport Package Naked Package
  • Specification length x width x height 13m x 1.2m x 1.6m
  • Yield Strength 235-550MPa
  • Punching Service Hole, Dimple Hole, Web Notching
  • Thickness 0.75-1.6mm
  • Profile Width 75mm-160mm
  • Profile Flange 32mm /41mm/51mm
  • Profile Lip 7mm -15mm
  • Cutter Material Cr12 MOV, Heat Treatment
  • Decoiler Hydraulic Decoiler
  • Forming Stage 15 Stage
  • Size Changing Auto Size Changing for Rollers
  • Blade Replacement Manual Blade Replacing
  • Main Motor Power 15kw
Product Description
Learn More
Auto Size Changing Machine Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Set 1 Set 1 Set 1 Set
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - ODM, OEM ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: within 15 workdays, one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays, one month
Peak Season Lead Time: 1-3 months
Warranty: 1 Year;
Yield Strength: 235-550MPa;
Thickness: 0.75-1.6mm;
Profile Width: 75mm-160mm;
Profile Lip: 7mm -15mm;
Decoiler: Hydraulic Decoiler;
Forming Stage: 15 Stage;
Main Motor Power: 15kw;
After-sales Service: Whole Life;
Name: Automatic Changing Size CZ Purlin Shape Roll Formi;
Cutter Material: Gcr12 Quenched;
Usage: CZ Purlin, CZ Channel;
Transmission Method: Hydraulic Pressure;
Usage: CZ Purlin, CZ Channel;
After-sales Service: 18 Months;
Warranty: 18 Months;
Product Name: C Purlin Roll Forming Machine;
Suitable Material: Galvanized and Iron Steel;
Material Width: Customized;
Material Thickness: Max 4.0mm; Customized;
Roller Material: Gcr15;
Shaft Diameter: 80mm; Customized;
Main Frame: 350mm Steel H Beam;
Operation Mode: Fully Automatic by Computer;
Operation Language: English/Spanish; Customized;
Machine Color: Blue;Green;Yellow;Grey;Customized;
Function: Floor Decking;
Cutting Type: Automatic Hydraulic Cutting;
Advantage: Easy to Operate;
Transmission: by Chain;
Layer Number: Single Layer;
After-sales Service: 24 Hours;
Size: C60-250;
Weight: 6000kgs;
Motor Power: 18.5kw+0.75kw*2;
Voltage: 380V;
Forming Steps: 16;
Forming Speed: 14m/Min;
Material Thickness: 1.0-2.5mm;
Height of C-Shape Purline: 30mm to 70mm;
Width Fo C-Shape Purline: 60mm to 250mm;