  • How to Use 2026 Multi Profile Roll Former machine Full Automatic Sfs-Cc150-450
  • What is Best Choice Multi Profile Cu Steel Stud Track Former Machine Sfs-Cc75-200
What is Heavy Duty Multi Profile Lgs Machine Sfs-Cc150-450
Sepcifications
  • After-sales Service Engineers Oversea Support
  • Warranty 12 Month
  • Certification CE, ISO9001, Icc, Saber & etc
  • Customized Customized
  • Condition New
  • Control Type CNC
  • Automatic Grade Automatic
  • Transport Package Naked Package
  • Specification (length)16m x (width) 1.5m x (height) 1.7m
  • Trademark Frametec
  • Origin Xiamen, China
  • Feeding Material Galvanized Sheet(Gi), Cold Roll Steel(CRC), Hot RO
  • Yield Strength 250-550MPa
  • Thickness 10-20 Gauge (1.0mm-3.0mm)
  • Profile Width 6''-18'' (150mm to 457mm)
  • Profile Flange 1 5/8'' to 3'' (41mm to 76mm)
  • Profile Lip 2/5" to 4/5" (10mm to 20mm)
  • Decoiler Hydraulic Decoiler
  • Punching Service Hole, Dimple Hole, Web Notching
  • Cutter Material Cr12 MOV, Cr12, Cr12(Total Three Blades)
  • Raw Material Galvanized Steel & H.R
  • Control System PC Control
  • PLC Brand Japan Panasonic
  • Size Changing Auto Size Changing for Rollers
  • Blade Replacement Manual Blade Replacing
  • The Machine Included De-Coiler, Roll Forming Station, Product Receiving
Product Description
Learn More
Light Steel Machine Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: 3-6 months
Off Season Lead Time: 1-3 months
Product Attributes
Specification
Warranty: 12 Month;
Customized: Customized;
Condition: New;
Control Type: CNC;
Automatic Grade: Automatic;
Yield Strength: 250-550MPa;
Decoiler: Hydraulic Decoiler;
Control System: PC Control;
PLC Brand: Japan Panasonic;
After-sales Service: Engineer of The Roll Forming Machine;
Warranty: One Year;
Drive: Electric;
Machine Description: Stair Tread Machine;
Forming Rows: 28 Rows;
Cutting Blade Material: Cr12;
Material Thickness: 0.4---0.9 mm;
Control System: Servo Cutting;
Profiles: Drywall System;
Shaft Material: 45# Steel Forging Treatment;
Watt: 7.5kw/11kw;
Shaft Diameter: 50mm;
Transmission: Worm-Gear Box;
Productivity: 0-100m/Min;
Warranty: One Year;
Drive: Electric;
Machine Description: Wall Angle Machine;
Forming Rows: 10rows;
Cutting Blade Material: Cr12;
Material Thickness: 0.4---0.8 mm;
Control System: Servo Cutting;
Profiles: Drywall System;
Watt: 7.5kw/11kw;
Shaft Diameter: 50mm;
Transmission: Worm-Gear Box;
Productivity: 0-100m/Min;
Forming Rows: 10rows;
Shaft Diameter: 50mm;
Forming Rows: 28 Rows;
Shaft Diameter: 50mm;