What is Cc Connection Multi Profile Steel Frame Machine Full Automatic Sfs-Cc75-200
Sepcifications
  • After-sales Service Engineers Oversea Support
  • Warranty 12 Month
  • Certification CE, ISO9001, Icc, Saber & etc
  • Customized Customized
  • Condition New
  • Automatic Grade Automatic
  • Drive Electromagnetic
  • Transport Package Naked Package
  • Specification (length)16m x (width) 1.7m x (height) 2.0m
  • Trademark Frametec
  • Origin Xiamen, China
  • Feeding Material Galvanized Sheet(Gi), Cold Roll Steel(CRC), Hot RO
  • Yield Strength 250-450MPa
  • Punching Service Hole, Dimple Hole, Web Notching
  • Thickness 0.75-1.6mm
  • Profile Width 75mm-200mm
  • Profile Flange 41mm
  • Profile Lip 10mm -15mm
  • Cutter Material Cr12 MOV, Cr12, Cr12(Total Three Blades)
  • Control System PC Control
  • PLC Brand Japan Panasonic
  • Decoiler Hydraulic Decoiler
  • Total Weight 8,000kgs
  • Size Changing Auto Size Changing for Rollers
  • Blade Replacement Manual Blade Replacing
  • Main Motor Power 3.0kw, 60Hz, 380V
Product Description
Learn More
Roofing Roll Forming Machine Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Set 1 Set 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Management System Certification - ISO9001:2015 ISO9001:2015 ISO9001:2015 ISO9001:2015
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays, one month
Product Attributes
Specification
Warranty: 12 Month;
Customized: Customized;
Condition: New;
Automatic Grade: Automatic;
Drive: Electromagnetic;
Yield Strength: 250-450MPa;
Thickness: 0.75-1.6mm;
Profile Width: 75mm-200mm;
Profile Flange: 41mm;
Profile Lip: 10mm -15mm;
Control System: PC Control;
PLC Brand: Japan Panasonic;
Decoiler: Hydraulic Decoiler;
Total Weight: 8,000kgs;