64GB DDR4 2666MHz Ecc Rdimm 2s2rx4 PC4-2666V Server Memory Module
Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • Memory Type Varies by Model
  • Application Desktop, Laptop, Server
  • Memory Capacity 4GB / 8GB / 16GB / 32GB / 64GB
  • Frequency 1600MHz / 2400MHz / 3200MHz / 4800MHz / 5600MHz
  • Pin Varies by Model
  • Operate Mode Varies by Model
  • Performance Automatic Error Correction
  • Interface Form DIMM
  • Cooling Fin Within Cooling Fin
  • Color Black
  • Transport Package Custom
  • Specification Memory, Computer Hardware
  • Trademark No
  • Origin China
  • Quality Top Notch
  • Warranty 2 Year
  • Form Factor DIMM (Desktop) / So-DIMM (Laptop)
  • Memory Chips (Ics) Silicon (Semiconductor Material)
Product Description
Product Description - 64GB DDR4 2666MHz ECC RDIMM Server Memory The 64GB DDR4 2666MHz ECC RDIMM Server Memory Module is engineered for high-capacity, reliable performance in enterprise servers and data center environments. Operating at 2666MHz (PC4-2666V), this module delivers fast data transfer, ...
Learn More
64GB DDR4 Server RAM Comparison
Transaction Info
Min Order 100 Pieces 50 Pieces 50 Pieces 50 Pieces 50 Pieces
Quality Control
Product Certification - ISO9001, CE, FCC ISO9001, CE, FCC ISO9001, CE, FCC ISO9001, CE, FCC
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model ODM, OEM - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Memory Type: Varies by Model;
Pin: Varies by Model;
Operate Mode: Varies by Model;
Interface Form: DIMM;
Color: Black;
Quality: Top Notch;
Warranty: 2 Year;
Memory Type: DDR4;
Application: Desktop;
Memory Capacity: 16GB;
Frequency: 2666MHz;
Pin: 288;
Operate Mode: DRAM;
Performance: Normal;
Cooling Fin: With Cooling Fin;
Voltage: 1.2V;
Timing: Cl19-19-19-43;
Chip Attributes: Sk Hynix;
Operating Temperature: 0℃ to 85 ℃;
Memory Type: DDR4;
Application: Desktop;
Memory Capacity: 16GB;
Frequency: 3200MHz;
Pin: 288;
Operate Mode: DRAM;
Performance: Normal;
Cooling Fin: With Cooling Fin;
Voltage: 1.2V;
Timing: Cl19-19-19-43;
Chip Attributes: Sk Hynix;
Frequency: 3200MHz;
Voltage: 1.2V;
Memory Type: DDR3;
Memory Capacity: 8G;
Frequency: 1600MHz;
Pin: 240;
Voltage: 1.2V;