What is FST100-2101 Lorawan NB IOT Wireless Remote Zigbee Temperature Humidity Sensor
Sepcifications
  • Installation Type Wall-Mounted Type
  • Sensing Type Lorawan wireless
  • Contact Contact
  • Output Signal Type Lorawan wireless
  • Production Process Integration
  • Material Carbon Humidity
  • Measuring Medium Temperature and Humidity
  • IP Rating IP65
  • Certification CE
  • Customized Customized
  • Transport Package Stangard Exporting Package
  • Specification rs485
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Temperature range -40~+120°C, default -40~+80°C
  • Humidity range Relative Humidity0%-100%Rh
  • Temperature accuracy ±0.5°C (25°C)
  • Humidity accuracy ±3%RH (25°C)
  • Power supply 3.6V battery power supply, selectable 12V~30VDC
  • Communication protocol LoRa: Private Protocol/LoRaWAN (Class A, OTAA Mode
Product Description
Learn More
zigbee temperature humidity sensor Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1,000 Pieces 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Product Certification CE ISO ISO RoHS RoHS
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Contact: Contact;
Material: Carbon Humidity;
IP Rating: IP65;
Customized: Customized;
Installation Type: Contact;
Sensing Type: Thermocouple;
Output Signal Type: Analog Type;
Material: Ceramics;
Measuring Medium: Temperature;
Product Name: Hydrogen Probe;
Temperature Range: 1200-1750;
Measuring Range: Carbon Content 0.04-1.0% Oxygen Content 25-1500ppm;
Measurement Accuracy: 0.1ppm;
Measured Rate: 98%;
Application: Measurement of Hydrogen Probe Content in Molten St;
Installation Type: Thread/Flange/Welding;
Sensing Type: Thermocouple;
Production Process: Normal Wirewound;
Material: Ss/Ceramic;
Measuring Medium: Temperature;
IP Rating: IP65/68;
Name: Temperature Sensor;
Rod L: on Order;
Output: Optional 4-20mA;
Connection: Thread/Welding/Flange;
Temperature: -40~400°c;
Accuracy: 0.5%;
Wire System: Two Wire System;
Power Supply: 24VDC;
Electrical Interface: M20*15;
Display: LCD;
Installation Type: Plug-in Type;
Sensing Type: Resistive;
Contact: Contactless;
Material: Resistive Lithium Chloride;
IP Rating: IP67;
Tube: Stainless Steel 304;
Housing: 6*30mm;
Resistance: 1~100K Ohms;
Type: Assembly Rtd;
TCR: 3850 Ppm/K;
Accuracy: DIN Class a or B;
Usage: Temperature Sensor;
Sensing Type: Resistive;
Contact: Contactless;
IP Rating: IP67;
Tube: Stainless Steel 304;
Housing: 6*30mm;
Resistance: 1~100K Ohms;