What is FST100-2001D Multi-Function LCD Temperature and Humidity Recorder
Sepcifications
  • Installation Type Wall-Mounted Type
  • Sensing Type Thermocouple
  • Contact Contact
  • Output Signal Type Analog or Digital Output
  • Production Process Integration
  • Material Carbon Humidity
  • Measuring Medium Temperature and Humidity
  • IP Rating IP65
  • Certification CE
  • Customized Customized
  • Transport Package Stangard Exporting Package
  • Specification rs485
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Product name Wireless Temperature And Humidity Data Logger
  • Range 0-100%RH, -20-70℃
  • Temperature measurement accuracy 0-100%RH, -40-100℃
  • Power supply 5V
  • Temperature accuracy ±2%RH/±1.5%RH
  • Operation method Button
  • Data export interface USB/RS485
  • Display method Segment LCD
  • Number of channels 1-4 road
  • Battery standby current 500uA
Product Description
Learn More
Temperature and Humidity Sensor Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 1 Piece 100 Pieces 1 Piece
Quality Control
Product Certification CE RoHS CE ISO CE
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM, OEM - - Own Brand, ODM, OEM -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
- Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Sensing Type: Thermocouple;
Contact: Contact;
Material: Carbon Humidity;
IP Rating: IP65;
Customized: Customized;
Range: 0-100%RH, -20-70℃;
Power supply: 5V;
Operation method: Button;
Display method: Segment LCD;
Number of channels: 1-4 road;
Installation Type: Duct Type;
Sensing Type: Magnetic;
Output Signal Type: Analog Type;
Material: PT100,PT1000;
Measuring Medium: Temperature;
IP Rating: IP56;
Output Signal Type: 4~20mA;
Material: Stainless Steel;
Measuring Medium: Temperature;
Ambient Temperature: -40~+85;
Supply Voltage: 9~30VDC 15~30VDC;
Longterm Stability: 0.1%Fs;
Wetted Parts: 304/316L;
Installation Type: Customize;
Sensing Type: Resistive;
Production Process: Customize;
Material: Customize;
Wire Length: Customize;
Output: Analog Output;
Storage Temperature: -40~+180°c;
Nominal Temperature: 60 - 180°c;
Rated Resistance: ≤ 100 Ohm; ≤ 300 Ohm;
Output Signal Type: 4~20mA;
Material: Stainless Steel;
Ambient Temperature: -40~+85;
Longterm Stability: 0.1%Fs;