Firstrate FST100-2001 RS485 Smart Temperature Analog Output Temp Humidity Sensor
Sepcifications
  • Installation Type Wall-Mounted Type
  • Sensing Type Thermocouple
  • Contact Contact
  • Output Signal Type Analog or Digital Output
  • Production Process Integration
  • Material Carbon Humidity
  • Measuring Medium Temperature and Humidity
  • IP Rating IP65
  • Certification CE
  • Customized Customized
  • Transport Package Stangard Exporting Package
  • Specification rs485
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Probe Measuring Temperature -40~+125°c, Default-40~+80°c
  • Probe Measuring Humidity Relative Humidity0%-100%Rh
  • Output Signal 4~20mA 0~5VDC 0~10VDC RS485 Output (Modbus Protoco
  • Working Voltage 10-30VDC 24V DC
  • Electrical Connections Direct Lead
  • Accuracy 0.5degc(25degc) Humidity: 3%Rh
Product Description
Learn More
Temperature Humidity Sensor for Server Room Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 100 Pieces 500 Piece 1,000 Pieces
Quality Control
Product Certification CE - CE CE RoHS
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM, OEM - - - Own Brand, ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Sensing Type: Thermocouple;
Contact: Contact;
Material: Carbon Humidity;
IP Rating: IP65;
Customized: Customized;
Sensing Type: Resistive;
Contact: Contactless;
Output Signal Type: Digital Type;
Measuring Medium: Temperature;
Customized: Non-Customized;
Waterproof: IP65;
Bluetooth Chipset: Bluetooth 5.0 Nrf52840;
Working Voltage: 3.7V DC;
Tracked by: Mobile APP;
Application: Food, Fruit,Vegeatble, Drugs,Cold Chain;
Battery Capacity: 1350mAh;
Working Current: 16ua;
Working Temperature: -20 to 65 C;
Operating Humidity: 20%~80%Rh;
Temperature Accuracy: +/-0.5c;
Battery Type: Li-Mno2;
Case Color: Grey;
Case Material: PC;
Bluetooth Chipset Supplier: Nodic;
Dimension: 66.5(L)X56(W)X6.7(H);
Material: Brass;
Measuring Medium: Temperature;
Customized Support: OEM;
Type: Cooktop Parts;
Usage: Household;
Warranty: 1 Year;
Application Country: All The Countries;
Feature: Eco-Friendly;
Weight: 24.2g;
Material: Copper;
Warranty: 1 Year;
Type: Cooktop Parts;
Usage: Household;
Temperature Range: 200-850;
Length: 900mm;
Current: 16A;