Firstrate FST100-300 DTU Terminal for Remote Monitoring
Sepcifications
  • Usage Server
  • Type Wireless
  • Support Network Modbus
  • Information content Data
  • Certification CE
  • Condition New
  • Transport Package Standard Exporting Package
  • Specification Galvanized material
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Product name LoRaWan Wireless Dtu Communication Transmission
  • Supply voltage 24VDC(12~30VDC)
  • Input signal RS485, RS232
  • Material Galvanized material
  • Dimensions Shell 97x92.5x25 mm
  • IP grade IP54
  • Stand-by current 130mA@12VDC
  • Ambient temperature -20~60℃,0%~80%RH
Product Description
Learn More
Dtu Communication Transmission Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 200 Pieces 20 Pieces 200 Pieces 200 Pieces
Quality Control
Product Certification CE CE, ISO - CE, ISO CE, ISO
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM, OEM - Own Brand, ODM, OEM - -
Specification
Usage: Server;
Type: Wireless;
Support Network: Modbus;
Information content: Data;
Condition: New;
Input signal: RS485, RS232;
Material: Galvanized material;
IP grade: IP54;
Stand-by current: 130mA@12VDC;
Usage: Communication Equipments.;
Type: Wired;
Support Network: Ethernet;
Usage: Remote Control;
Model Name: Kl-Cwxm04;
Operating Voltage: DC 3-5V;
Operating Current: 4mA;
Operating Frequency: 315/433.92MHz / Customized;
Modulation Way: Ask/Ook Super-Heterodyne;
Receiver Sensitivity: -105dBm;
Encoding Type: Non-Code;
Encoding Chip: Non;
Dimension: 839*19*7mm;