What is FST700-2000 Intelligent Capacitive Liquid Level Sensor for Industrial Use
Sepcifications
  • Type Capacitive Liquid Level Sensor
  • Contact Contact
  • Output Signal Type 4-20mA
  • Production Process Integration
  • Feature Corrosion Resistant
  • Material Stainless Steel
  • IP Rating IP65
  • Certification CE
  • Customized Customized
  • Transport Package Standard Exporting Package
  • Specification stainless steel
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Measuring medium diesel, kerosene, gasoline, hydraulic oil, bio-die
  • Testing range(mm) 0~400; 0~500; 0~600; 0~700; 0~800; 0~1000
  • Signal Output 4~20mA
  • Supply Voltage 9~30VDC
  • Signal Line Specification 3wire
  • Accuracy 0.5%FS/ 1%FS
  • Working temperature -20~+85°C
  • Storage temperature -40~+105°C
  • Electrical connections Direct lead
  • IP grade IP65
  • Product Material aluminium alloy
Product Description
Firstrate FST700-2000 Final China Manufacturer Economical 4-20mA Fuel Oil Level Sensor Product Description Testing medium diesel, kerosene, gasoline, hydraulic oil, bio-diesel etc Testing range(mm) 0~400; 0~500; 0~600; 0~700; 0~800; 0~1000 Dead zone 5mm on the bottom ...
Learn More
level sensor Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 10 Pieces 2 Pieces 5 Pieces 2 Pieces
Quality Control
Product Certification CE CE CE CE CE
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month, 1-3 months
Off Season Lead Time: within 15 workdays, one month
Product Attributes
Specification
Contact: Contact;
Output Signal Type: 4-20mA;
Feature: Corrosion Resistant;
Material: Stainless Steel;
IP Rating: IP65;
Customized: Customized;
Signal Output: 4~20mA;
Supply Voltage: 9~30VDC;
Accuracy: 0.5%FS/ 1%FS;
IP grade: IP65;
Type: Single Flange Hydrostatic;
Contact: Contactless;
Output Signal Type: Analog Type;
Feature: Low Temperature Resistant;
Material: Plastic;
IP Rating: IP68;
Connector: 3 Pin;
Theory: Infrared;
Cable Length: 500mm;
Working Life: >50,000h;
Accuracy: 1mm;
Usage: Position Level Sensor;
Application: Coffee Machine, Air Cooler, Water Dispenser;
Medium: Water, Liquid, Oil;
Installation: Any Directions;
Output Signal: High or Low Voltage;
Measuring Range: 1mm;
Response Time: <500ms;
Process Connection: Normal (Can Be Customized);
Contact: Contactless;
Material: Plastic;
IP Rating: IP68;
Connector: 3 Pin;
Theory: Infrared;
Cable Length: 500mm;
Working Life: >50,000h;
Accuracy: 1mm;
Usage: Position Level Sensor;
Medium: Water, Liquid, Oil;
Installation: Any Directions;
Measuring Range: 1mm;
Response Time: <500ms;
Connector: 3 Pin;
Cable Length: 500mm;
Accuracy: 1mm;
Measuring Range: 1mm;
Material: PPSU;
Connector: 3 Pin;
Cable Length: 500mm;
Accuracy: 1mm;
Measuring Range: 1mm;