Firstrate FST100-2001 wall-mounted temperature & humidity sensor in the room
Sepcifications
  • Installation Type Wall-Mounted Type
  • Sensing Type Thermocouple
  • Contact Contact
  • Output Signal Type Analog or Digital Output
  • Production Process Integration
  • Material Carbon Humidity
  • Measuring Medium Temperature and Humidity
  • IP Rating IP65
  • Certification CE
  • Customized Customized
  • Transport Package Stangard Exporting Package
  • Specification rs485
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Probe Measuring Temperature -40~+125°c, Default-40~+80°c
  • Probe Measuring Humidity Relative Humidity0%-100%Rh
  • Output Signal 4~20mA 0~5VDC 0~10VDC RS485 Output (Modbus Protoco
  • Working Voltage 10-30VDC 24V DC
  • Electrical Connections Direct Lead
  • Accuracy 0.5degc(25degc) Humidity: 3%Rh
Product Description
Learn More
Temperature Humidity Sensor for Server Room Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1,000 Pieces 1,000 Pieces 1,000 Pieces 1,000 Pieces
Quality Control
Product Certification CE - RoHS - -
Management System Certification - ISO9001:2015 - ISO9001:2015 ISO9001:2015
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM ODM Own Brand, ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Sensing Type: Thermocouple;
Contact: Contact;
Material: Carbon Humidity;
IP Rating: IP65;
Customized: Customized;
Sensing Type: Resistive;
Output Signal Type: Analog Type;
Production Process: Normal Wirewound;
Material: Stainless Steel;
Measuring Medium: Temperature;
Power Supply: 3.0V to 5.5V;
Accuracy: 1%;
Working Temperature Range: -40- 300c;
Probe: Can Be Customized;
Cable: Can Be Customized;
Installation Type: Duct Type;
Sensing Type: Resistive;
Contact: Contactless;
Output Signal Type: Thermistor;
Production Process: Injection;
Material: Resistive Lithium Chloride;
Measuring Medium: Temperature;
Head: Metal or Plastic Tube;
B Value: 3950K 3435K 3977K PT100;
Material: Stainless Steel;
Power Supply: 3.0V to 5.5V;
Accuracy: 1%;
Working Temperature Range: 0-400c;
Probe: Can Be Customized;
Cable: Can Be Customized;
Power Supply: 3.0V to 5.5V;
Accuracy: 1%;