What is FST200-204 High Performance Wind Speed Sensor Ultrasonic Anemometer Price Wind Velocity
Sepcifications
  • Display Digital
  • Detection Method Contact
  • Connection Type Wireless
  • Pressure Resistance Without Pressure Resistance
  • Anti-jamming Not Anti-jamming
  • Shakeproof Not Shakeproof
  • Noctilucence Without Noctilucence
  • Waterproof Not Waterproof
  • Weight 50-100g
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Signal Output RS485 4-20mA 0-5V
  • Power Supply 9 ~ 24VDC
  • Accuracy ±0.3m/s or ±3% (0-30m/s, whichever i
  • Measuring range 0~60 m/s
  • Starting wind speed 0.1m/s
  • wind direction sensor range 0-360°
  • Product Accuracy ±2°
  • Certificates CE RoHS
  • baud rate 9600, 19200, 38400, etc
  • Product Name ultrasonic wind speed and direction sensor
Product Description
Learn More
wireless wind speed meter Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 pieces 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM, OEM ODM, OEM - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: 1-3 months
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Display: Digital;
Detection Method: Contact;
Connection Type: Wireless;
Shakeproof: Not Shakeproof;
Waterproof: Not Waterproof;
Weight: 50-100g;
Power Supply: 9 ~ 24VDC;
Measuring range: 0~60 m/s;
Starting wind speed: 0.1m/s;
Product Accuracy: ±2°;
Certificates: CE RoHS;
After-sales Service: 1 Year;
Warranty: 1 Year;
Display: LCD Display with Backlight Optional;
Waterproof: Waterproof;
Keywords: Wind Speed Sensor;
Size: Bvvr0.5mm2 Allow 70m Bvvrimm2 Allow 200m;
Material: PC, PA6(Probe);
Power Supply: 24V AC/DC±20%;
Protection Grade: IP65, IP20(Probe);
Work Temperature: -10℃ - 60℃;
Customized Support: OEM, ODM, Obm;
Type: Wind Speed Sensor;
Accuracy: ±(0.2m/S+3%Mv);
Product Name: Air Velocity Transmitter;
Measuring Range: 0-10m/S,0-15m/S,0-20m/S,0-30m/S;
Battery: None;
Output: RS485/Modbus, 0~10VDC/4~20mA;
After-sales Service: Contact Customer Service;
Warranty: 1 Year;
Application: Anemometer;
Connection Type: Wire;
Anti-jamming: Anti-jamming;
Shakeproof: Shakeproof;
Noctilucence: With Noctilucence;
Waterproof: Waterproof;
Weight: >100g;
Wind Speed Range: 0.0 ~ 30.0 M/S (Default Unit, with Multi-Unit Supp;
Wind Speed Accuracy: ±5% ± 0.1 M/S;
Wind Speed Resolution: 0.1 M/S;
Temperature Range: -10℃ ~ 50℃ (14℉ ~ 122℉);
Temperature Accuracy: ±1℃;
Application: Anemometer;
Detection Method: Non-contact;
Connection Type: Wire;
Wind Speed Measurement Range: 0~32.4m/S;
Resolution: 0.1m/S;
Accuracy: ±0.3m/S;
Start Wind Speed: 0.2-0.4 M/S;
Anti-jamming: Anti-jamming;
Shakeproof: Shakeproof;
Weight: >100g;
Vibration Resistance: 10-500 Hz, 2 G;
Installation Thread: M18X1.5 (Optional);
Probe Length: Standard 100 mm (Custom Lengths Available);