Sepcifications
  • After-sales Service 1 Year
  • Application Anemometer, Vehicle
  • Display Fst200-221 Panel Meter Display
  • Detection Method Contact
  • Connection Type Wire
  • Pressure Resistance With Pressure Resistance
  • Anti-jamming Anti-jamming
  • Shakeproof Shakeproof
  • Noctilucence Without Noctilucence
  • Waterproof Waterproof
  • Weight >100g
  • Transport Package Standard Exporting Package
  • Specification aluminum alloy
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Testing Range 0-360degree
  • Working Voltage 12V DC 24V DC
  • Output Signal 0-5VDC 4-20mA RS485
  • Materiials Aluminum Alloy
  • Electrical Connection M12
  • Environmental Protection IP65
  • Start Wind Speed 0.8m/S Below
  • Resistance for Current Output 250 Ohm
Product Description
FST200-202 Analog Output 0 5V 4 20mA Hall Effect Wind Vane Sensor Wind Direction Sensor Company Information Packaging &Shipping FAQ Q: Are you manufacturer? A: Yes, We are professional sensor manufacturer over 50 years! Our technical team has more than 20 engineers. ...