What is FST700-2000 Advanced Capacitive Intelligent Liquid Level Sensor
Sepcifications
  • Type Capacitive Liquid Level Sensor
  • Contact Contact
  • Output Signal Type 4-20mA
  • Production Process Integration
  • Feature Corrosion Resistant
  • Material Stainless Steel
  • IP Rating IP65
  • Certification CE
  • Customized Customized
  • Transport Package Standard Exporting Package
  • Specification stainless steel
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Measuring medium diesel, kerosene, gasoline, hydraulic oil, bio-die
  • Testing range(mm) 0~400; 0~500; 0~600; 0~700; 0~800; 0~1000
  • Signal Output 4~20mA
  • Supply Voltage 9~30VDC
  • Signal Line Specification 3wire
  • Accuracy 0.5%FS/ 1%FS
  • Working temperature -20~+85°C
  • Storage temperature -40~+105°C
  • Electrical connections Direct lead
  • IP grade IP65
  • Product Material aluminium alloy
Product Description
Firstrate FST700-2000 Final China Manufacturer Economical 4-20mA Fuel Oil Level Sensor Product Description Testing medium diesel, kerosene, gasoline, hydraulic oil, bio-diesel etc Testing range(mm) 0~400; 0~500; 0~600; 0~700; 0~800; 0~1000 Dead zone 5mm on the bottom ...
Learn More
level sensor Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Product Certification CE ISO ISO CE ISO
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Contact: Contact;
Output Signal Type: 4-20mA;
Feature: Corrosion Resistant;
Material: Stainless Steel;
IP Rating: IP65;
Customized: Customized;
Signal Output: 4~20mA;
Supply Voltage: 9~30VDC;
Accuracy: 0.5%FS/ 1%FS;
IP grade: IP65;
Type: Floating Ball;
Output Signal Type: Analog Type;
Production Process: Normal Wirewound;
IP Rating: IP67;
Level Controller and Remote Indicator: Liquid Level Transmitter;
Stainless Opitional: PP, PVC, SS304, SS316 Stainlesss Steel Material;
Suitable Liquid Name: Water, Diesel Oil, Steam, Milk, Bear;
Principle: Magnetic Floating Ball Sensors;
Installation Method: Side Mounted, Top-Mounted;
Output: 4-20mA, Hart, RS485, LCD Field Display;
Measuring Accuracy: 3mm, 5mm, 10mm, 20mm;
Remote Control: Low Level Switches, High Level Control Switch;
Level Switch Type: Explosion-Proof, Non-Explosion-Proof;
Switch Signal: Normally Open, Normally Close, Holding Signal;
Type: Submersible;
Output Signal Type: Digital Type;
Production Process: Ceramics;
Material: Metal;
Kind: Liquid Level Transmitter;
Structure: All in One, All in One~;
Range: 0-10m;
Principle: Magnetic Sensors;
Ex-Proof: Intrinsic Safety/ Explosion-Proof;
Anticorrosive Material: Stainless Steel Ss 304 SS316L, PTFE,PP,FRP;
Floats Material: SUS304, SUS316, PTFE, PP, and Titanium;
Type: Floating Ball;
Feature: SemiConductor;
IP Rating: IP68;
Glass: Quartz Glass;
Medium: Water;
C-C: 0-100m;
Model: Tbs, Uhc, UL;
Output Signal Type: Switching Type;
Feature: Low Temperature Resistant;
Material: Plastic;
Output Signal: 4~20mA;