Sepcifications
  • Type Continuous Jet Type Coding Machine
  • Usage Drug, Food, Daily Industrial, Chemical Products
  • Automatic Grade Fully Automatic
  • Principle of Classification Continue Ink Jet Printer
  • Application of Classification Small Character Inkjet Printer
  • Working Patterns On-Line
  • Supplies Ink
  • Packaging Box
  • Transport Package Carton
  • Specification 5.6inch touch screen
  • Trademark EC-JET
  • Origin Guangzhou China
  • Nominal Character Range up to 24 DOT
  • Number of Line 1 to 3 Lines
  • Max. Message Length 2048 Characters
  • Max. Speed 2m/S
  • Cabinet Dimensions(L*W*H) 405mm*360mm*261mm
  • Weight 18kg
  • Print Head Type 60u
  • Print Head Dimension Dia=42mm*188mm
  • Max.Printing Characters Per Second up to 1482 Characters
  • Language Support Multi-Language
Product Description
Learn More
Inkjet Printer Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 10 Sets 10 Sets 1 Piece
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model ODM, OEM Own Brand, ODM Own Brand, ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM Own Brand, ODM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Working Patterns: On-Line;
Supplies: Ink;
Packaging: Box;
Number of Line: 1 to 3 Lines;
Max. Speed: 2m/S;
Weight: 18kg;
Print Head Type: 60u;
After-sales Service: Supports Online Video Call and Video Guidance;
Warranty: One Year Warranty;
Type: Thermal Foam Coding Machine;
Usage: Daily Industrial, Chemical Products, Drug, Food;
Automatic Grade: Automatic;
Principle of Classification: Thermal Inkjet Technolog;
Application of Classification: Ink Jet Printer;
Model Number: Velocity;
Print Height: 1-50.8mm;
Printing Resolution: Maximum 300*600 Dpi;
Printing Speed: up to 300m /Min;
Printing Distance: Best Quality 2-5mm;
Printhead Cables: 1.5m;
Operating System: Linux;
Ink Type: Solvent /Water Based Ink;
Ink Color: Black , Red , Blue , White , Yellow ,Green;
Support Langauge: Italian, English, French, Finnish, Arabic, Danish;
Nozzle Type: Tij2.5 Thermal Foaming Nozzle;
Voltage: AC 100V-240V/50-60Hz;
Printing Content: Text , Time , Qrcode , Barcode ,Dmcode;
Io Ports: USB, Encoder ,Sensor;
Work Environment: Temperature: 0-45°C, Humidity: 30-70%Rh;
After-sales Service: Online Technical Support;
Warranty: 1 Years;
Application of Classification: High Resolution Ink Jet Printer;
Power: 240CV 50/60Hz;
Print Speed: 70m/Min;
Print Content: Expiration Date, Barcode and Two-Dimension Barcode;
Package Weight: 11kg;
Display Screen: 4.3 Size Touch Screen;
Font Size: True Type;
Temperature: 0c;~40'c;
Humidity: 10%~80%;
Warranty: 1 Years;
Power: 240CV 50/60Hz;
Print Speed: 70m/Min;
Package Weight: 11kg;
Font Size: True Type;
Temperature: 0c;~40'c;
Humidity: 10%~80%;
Warranty: One Year Warranty;
Automatic Grade: Automatic;
Model Number: Velocity;
Print Height: 1-50.8mm;
Printhead Cables: 1.5m;
Operating System: Linux;
Voltage: AC 100V-240V/50-60Hz;