Barcode Printing Machine Continuous Inkjet Printer for Beverage (EC-JET500)
Sepcifications
  • Type Continuous Jet Type Coding Machine
  • Usage Daily Industrial Drug Food
  • Automatic Grade Fully Automatic
  • Principle of Classification Continue Ink Jet Printer
  • Application of Classification Ink Jet Printer
  • Working Patterns On-Line
  • Supplies Ink
  • Packaging Box
  • Transport Package Carton
  • Specification CE
  • Trademark EC-JET
  • Origin Guandgdong China
  • Print Head Type 50u/60u/70u
  • Nominal Character Range up to 34 DOT
  • Number of Line 1 to 4 Line
  • Max.Message Length up to 1055 Characters
  • Max.Speed 6.25 M/S
  • Max.Printing Character Per Second up to 2286 Characters
  • Cabinet Dimension 585mm*455mm*250mm
  • Print Head Size 42mm*188mm
  • Weight 23kg
  • Language Support Multi-Language
Product Description
Learn More
Inkjet Printer Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 1 Set 1 Set 1 sets
Payment Terms T/T, LC LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment - - -
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model ODM, OEM Own Brand - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Working Patterns: On-Line;
Supplies: Ink;
Packaging: Box;
Print Head Type: 50u/60u/70u;
Number of Line: 1 to 4 Line;
Max.Speed: 6.25 M/S;
Print Head Size: 42mm*188mm;
Weight: 23kg;
After-sales Service: Online Service;
Warranty: Online Service;
Type: Thermal Foam Coding Machine;
Usage: Daily Industrial, Chemical Products, Drug, Food;
Application of Classification: Small Character Inkjet Printer;
Working Patterns: Mobile;
Packaging: Bag;
Application: New;
Brand Name: Unioncoding;
Driven Type: Electric;
Voltage: 220V/50Hz;
Dimension(L*W*H): 55X29X24cm;
Weight: 10 Kg;
Key Selling Points: Easy to Operate;
Frame: ≤500mm;
Printing Speed: 20-120 Pieces/Min;
Printing Lines: 3 Lines;
Printing Area: Max: 12*35mm;
Coding Foil Width: 25, 30, 35mm;
Product Name: 3 Lines HP241 Pillow Ribbon Printing Machine Date;
Model: 241;
Warranty: 1 Year;
Type: Inkjet Printer;
Usage: Rotary Printer;
Automatic Grade: Automatic;
Application of Classification: High Resolution Ink Jet Printer;
Dimensions(L*W*H): 1300mm*850mm*1760mm;
Noise: Low Noise;
Print Ink: UV Ink;
Warranty of Core Components: 1 Year;
Key Selling Points: Automatic;
Language: English, Chinese;
Print Dimension: 360;
Voltage: 110V/ 220V;
Machinery Test Report: Provided;
Rip Software: Maintop;
Weight: 200 Kg;
Printing Material: Cosmetic Glass Bottle, Water Bottle and etc;
Video Outgoing-Inspection: Provided;
Core Components: Motor, PLC;
Product Name: 360UV Printer (Cylinder &Taper Printer);
Warranty: 1 Year;
Type: Inkjet Printer;
Usage: Rotary Printer;
Automatic Grade: Automatic;
Noise: Low Noise;
Print Ink: UV Ink;
Key Selling Points: Automatic;
Language: English, Chinese;
Print Dimension: 360;
Voltage: 110V/ 220V;
Rip Software: Maintop;
Weight: 200 Kg;
Core Components: Motor, PLC;
Usage: Paper Printer, Wallpaper Printer;
Dimensions(L*W*H): 3000*840*710mm;
Print Head: 2PCS I3200;
Ink Type: Eco Solvent Ink;
Function: Automatic Printing;
Key Selling Points: High-Accuracy;
Print Dimension: 1800mm;