Sepcifications
  • Usage Small-sized LCM, 7.0INCH
  • Digital LCD Module Type Other
  • Touch Screen Type Other
  • Type Other
  • Response Time 40 (Max.)(Tr+Td)
  • Viewing Angle 80/80/80/80(Typ.)(CR≥10)
  • Display Technology a-Si TFT-LCD, LCM
  • DOT-Matrix Graphic LCD Module Type Other
  • LCD Drive Mode Multiplex Drive LCD Module
  • Customized Non-Customized
  • Transport Package Other
  • Specification 7.0INCH
  • Trademark Other
  • Origin Other
  • Brand BSDT
  • Diagonal Size 7.0"
  • Resolution 1280(RGB)×768, WXGA 213PPI
  • Active Area 152.448(W)×91.4688(H) mm
  • Outline Size 166.9(H)×108.65(V)×9.6(D) mm
  • Brightness 1000 cd/m2 (Typ.)
  • Contrast Ratio 900:1 (Typ.) (TM)
  • Display Colors 16.7M 70% NTSC
  • Good View at Symmetry
  • Panel Weight 180g (Typ.)
  • Signal Interface LVDS (1 ch, 8-bit) , 40 pins FPC
  • Input Voltage 3.3V
  • Environment Operating Temperature: -30 ~ 85 °C ; Storage Tempe
  • Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
  • Pixel Format RGB Vertical Stripe
Product Description
Learn More
LCD Panel Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 100 Pieces 1,000 Pieces 1,000 Pieces 1,000 Pieces
Payment Terms T/T, PayPal, Western Union T/T, PayPal, Western Union LC, T/T LC, T/T LC, T/T
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Touch Screen Type: Other;
Type: Other;
Customized: Non-Customized;
Brand: BSDT;
Diagonal Size: 7.0";
Brightness: 1000 cd/m² (Typ.);
Good View at: Symmetry;
Panel Weight: 180g (Typ.);
Input Voltage: 3.3V;