What is 21.5 Inch M215HW03 V0 LCD Module Display for LAPTOP Gaming device TFT
Sepcifications
  • Usage Small-sized LCM
  • Digital LCD Module Type Other
  • Touch Screen Type Other
  • Type Other
  • Response Time 3.8/1.2 (Typ.)(Tr/Td)
  • Viewing Angle 85/85/80/80 (Typ.)(CR≥10)
  • Display Technology a-Si TFT-LCD
  • DOT-Matrix Graphic LCD Module Type Other
  • LCD Drive Mode Multiplex Drive LCD Module
  • Customized Non-Customized
  • Transport Package Other
  • Specification 21.5 INCH
  • Trademark Other
  • Origin Other
  • Diagonal Size 21.5"
  • Resolution 1920(RGB)×1080, FHD 102PPI
  • Active Area 476.64(W)×268.11(H) mm
  • Outline Dim. 495.6(W)×292.2(H) ×16.5(D) mm
  • Luminance 300 cd/m2 (Typ.)
  • Color Depth 16.7M 72% NTSC
  • Refresh Rate 75Hz
  • Mass 2.20Kgs (Typ.)
  • Interface Type LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
  • Input Voltage 5.0V (Typ.)
  • Environment Operating Temp.: 0 ~ 50 °C
  • Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
  • Pixel Format RGB Vertical Stripe
Product Description
Learn More
LCD Panel Module Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 2 Pieces 2 Pieces 2 Pieces 2 Pieces
Quality Control
Product Certification - RoHS/Reach - RoHS/Reach -
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - ODM ODM ODM ODM
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Usage: Small-sized LCM;
Touch Screen Type: Other;
Type: Other;
Customized: Non-Customized;
Diagonal Size: 21.5";
Luminance: 300 cd/m² (Typ.);
Color Depth: 16.7M 72% NTSC;
Refresh Rate: 75Hz;
Mass: 2.20Kgs (Typ.);
Input Voltage: 5.0V (Typ.);
Panel Type: a-Si TFT-LCD, LCM;
Usage: Small-sized LCM, Monitor LCM, Industrial Meter;
Digital LCD Module Type: Industrial Meter,Energy Meter,Smart Meter;
Touch Screen Type: Resistive;
Type: Graphic;
Response Time: 10ms;
Viewing Angle: 12h/6h;
Display Technology: FSTN/CSTN;
DOT-Matrix Graphic LCD Module Type: Row/Column-Driven;
Customized: Customized;
Resolution: 192*64;
Overall Size: 88(L) X 43(W) X 2.8(T)mm;
Viewing Area: 84.62 X 34.06mm;
Active Area: 80.62 X 30.06mm;
Display Type: FSTN;
Drive Method: 1/64duty;
Operating Voltage: 3.0V;
Operating Temp: -10~60 ℃;
Storage Temp: -20~70 ℃;
Viewing Direction: 6h/12h;
IC: St7525or Equivalent;
Connector: FPC(12pins);
Backlight: Wled;
Usage: Small-sized LCM, Monitor LCM;
Digital LCD Module Type: Character;
Touch Screen Type: No;
Type: Character;
Response Time: 2ms;
Viewing Angle: 6h/12h;
Display Technology: COB;
Customized: Customized;
Outline Size: 98.0*60.0 mm;
Viewing Area: 77.0*25.2 mm;
Viewing Direction: 6h/12h;
Driver IC: St7066u;
Driving Voltage: 3V 3.3V 5V;
Operating Temp: -20~70 ℃;
Touch Screen Type: No;
Type: Character;
Response Time: 10ms;
Viewing Angle: 6h/12h;
Display Technology: COB;
Character: 20*4;
Outline Size: 98.0(L)*60.0(W)*13.4(T) mm;
Viewing Area: 77.0*25.2 mm;
Active Area: 70.41*20.81 mm;
Display Mode: Stn/FSTN/Va;
Polariser: Transflective/Transmissive;
Driver IC: St7066u or Equivalent;
Driving Method: 1/16duty;
Driving Voltage: 3V 3.3V 5V;
Operating Temp: -20~70 ℃;
Storage Temp: -20~70 ℃;
Interface: 16pins/6800 Type;
Backlight: White/Yellow-Green;
Response Time: 2ms;
Outline Size: 98.0*60.0 mm;
Viewing Area: 77.0*25.2 mm;
Driver IC: St7066u;
Driving Voltage: 3V 3.3V 5V;
Operating Temp: -20~70 ℃;