(WD-5009PX) Digital Paper Cutter Electric Paper Cutting Machine
Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • After-sales Service 24 Hours
  • Warranty 1 Year
  • Classification Single-blade Cutter
  • Driven Type Electric
  • Type Living Paper Cutting Machine
  • Blade Material Stainless Steel
  • Computerized Computerized
  • Transport Package Standard Export Wooden Case
  • Specification CE Standard
  • Trademark WD
  • Origin China
  • Model Wd-5009px
  • Max.Cutting Width 500mm
  • Max.Cutting Thickness 90mm
  • Precision ±0.3mm
  • Clamp Paper Auto
  • Cutting Auto
Product Description
Model: WD-5009PX Electric programmed paper cutter Specifications 1. Cutting width: 500mm 2. Cutting length: 500mm 3. Cutting thickness: 90mm 4. Paper Cutting Machine The maximum cutting width 500mm Maximum cutting depth: 500mm Minimum cutting depth of 40mm The maximum cutting ...
Learn More
Paper Cutting Machine Comparison
Transaction Info
Min Order 1 PC 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Management System Certification ISO9001:2015 - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
After-sales Service: 24 Hours;
Warranty: 1 Year;
Driven Type: Electric;
Computerized: Computerized;
Model: Wd-5009px;
Max.Cutting Width: 500mm;
Max.Cutting Thickness: 90mm;
Precision: ±0.3mm;
Clamp Paper: Auto;
Cutting: Auto;
After-sales Service: Warranty;
Classification: Double-blade Cutter;
Blade Material: Steel;
Computerized: Non-Computerized;
Voltage: 110V 220V;
Gross Weight: 130kg;
Paper Size: A3(420X 297)mm;Sra3(450 X320)mm, A3+(480 X320)mm;
Cutting Thickness: 180g-350g;
After-sales Service: Warranty;
Blade Material: Steel;
Voltage: 110V 220V;
Package: 1 PC/Carton;
Cutting Thickness: 180g-350g;
Voltage: 110V 220V;
Package: 1 PC/Carton;
Voltage: 110V 220V;