How to Use Cp80/4kll-R Combination Round Pile Paper Folding Machine Non-Stop Feeding Folder
Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • After-sales Service Provide
  • Warranty 1 Year
  • Classification Knife Folding Machine
  • Folding Type Double Parallel Fold
  • Paper Inputting Type Continuous Feeding
  • Type Paper Folding Machine
  • Computerized Computerized
  • Automatic Grade Automatic
  • Folding Mechanism Folding Buckle
  • Structure Folding
  • Transport Package Wrap by Fresh Film, Packaged in Export Wooden Box
  • Specification CP80/4KLL-R
  • Trademark HXCP
  • Origin China
  • Max Sheet Size 800*1200mm
  • Min Sheet Size 200*150mm
  • Paper Thickness 40-210GSM
  • Fastest Speed 210m/Min
  • Folding Machine Type Buckle-Knife Combination Folding Machine
  • Power Supply 7kw
  • Voltage 380V
  • Dimension 6.4*2.8*1.8m(L*W*H)
  • Weight 2000kg
Product Description
Learn More
Thin Paper Folder Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 1 SET 1 SET 1 Set
Quality Control
Management System Certification ISO9001:2015 - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM - Own Brand Own Brand Own Brand, ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: 1-3 months
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
After-sales Service: Provide;
Warranty: 1 Year;
Type: Paper Folding Machine;
Computerized: Computerized;
Automatic Grade: Automatic;
Structure: Folding;
Max Sheet Size: 800*1200mm;
Min Sheet Size: 200*150mm;
Paper Thickness: 40-210GSM;
Fastest Speed: 210m/Min;
Power Supply: 7kw;
Voltage: 380V;
Weight: 2000kg;
After-sales Service: 24 Hours on Line;
Classification: Professional Folding Machine;
Computerized: Non-Computerized;
Automatic Grade: Semi-Automatic;
Folding Mechanism: Hinge Roll;
Power: 80W;
Power Supply: AC 220V 50-60Hz;
Folding Tray: 2;
Paper Type: 40-157g;
Speed: 70m/Min;
Weight: 30kg;
After-sales Service: Technician Can Come Outside of China;
Folding Type: Box Folding Forming Machine;
Paper Inputting Type: Flat Sheet Paper Feeding;
Type: Paper Box Folding Forming;
Folding Mechanism: Folding Autoamtic;
Machine Name: Paper Box Forming Folding Machine;
Model No: PC-450s;
Min Box Size: 60*60*20mm(L*W*H);
Max Box Size: 450*400*130mm(L*W*H);
Machine Weight: 1000kg;
Machine Demension: 1000*1100*2200mm(L*W*H);
Model No: PC-450s;
Machine Weight: 1000kg;
After-sales Service: Spare Parts Are Guaranteed for One Year, Wearing P;
Folding Type: Centre Fold, Mitre Fold, End Fold;
Type: Label Cutting and Folding Machine;
Folding Mechanism: Centre Fold, Mitre Fold, End Fold;
Cutting Length: 18-175mm;
Cutting Width: 10-55mm;
Cutting Speed: 200PCS/Min;
Power: 220V / 2.5kw;